Kategoriarkiv: Krutskytte

Resultat: KM precision A 2022-05-21

Klubbmästerskap i precision A 2022-05-21
Medlnr Namn S1 S2 S3 S4 S5 S6 S7 Total X Plats
288 Patrik 46 44 48 46 46 48 48 326 8 1
164 Mathias 46 46 48 45 44 46 50 325 7 2
225 Stefan 43 42 47 44 44 44 43 307 3 3
209 Adam 43 42 41 42 45 45 42 300 3 4
201 Richard 43 39 40 45 41 41 48 297 5 5
223 Jan-Olof 41 42 45 40 44 42 39 293 5 6
250 Mikael L 42 36 41 40 40 36 44 279 5 7
315 Olle 24 34 28 36 37 40 10 209 1 8
352 Jimmy 17 17 33 22 37 24 39 189 1 9

Kretsmästerskapet i fält C i Kungsängen

Ett meddelande från vår högt ärade ordförande, ävensom byggare och beskjutare av fältstationer:

Söndag, och Handens PSK har än en gång klarat av att bemanna en av stationerna på kretsmästerskapet i fält C.

Vår station, nummer sju av totalt tio, byggdes upp på lördagen med hjälp av Adam, Mathias och två stycken Mikael. Stationen bestod av tre figurer, varav en även gav poäng. Skjuttiden var fem sekunder, sedan vändes målen bort i fem sekunder, för att sedan dyka upp i tre sekunder. På de två visningarna skulle sex skott hinna avlossas. För många var det en utmanande station, särskilt som man inte fick ha fler träffar än tre i någon pappfigur.

Till vår hjälp hade vi Gustavsbergs PK, som hjälpte till att dra och fälla målen. Vi hade även fin stöttning av två av våra nybörjare, Fredrik och Stefan. Utan den hjälpen hade vi övriga inte kunnat skjuta tävlingen, utan bara fått sköta om stationen.

Fredrik och Stefan kunde även följa med på ett varv tillsammans med Adam, för att se hur en fälttävling går till.

Stort tack från mig till de som kom och hjälpte till i helgen. Vi försvarade våra Handenfärger med den äran.

Er Ordförande

Byggdag
Eldöppning

HPSK:s PP-sektion visar framfötterna

Majtävlingen som av tradition går första maj på Grimsta skjutbana är en helt vanlig tävling med ett annorlunda inslag: Nostalgitävlingen. Där får man plocka fram sina äldsta prylar och tävla mot andras äldsta prylar.

HPSK:s lilla PP-sektion består (än så länge) av tre herrar som är innehavare av varsin Walther PP. Små men naggande goda. Walther Pju Pju kallas de av belackare, ska beskriva ljudet av avfyrning påstår de, men de är bara avundsjuka. Dessutom har vi en prospect-medlem som längtar efter en egen PP men den här gången fick nöja sig med att låna webmasterns skönhet från 1938.

Vi tävlade i gruppen ”Walther 7,65”, och till webmasters förtrytelse vann rookien hela gruppen med den lånade pistolen. Vänlighet lönar sig inte! HPSK visade i alla fall framfötterna:

NamnFöreningSerie 1Serie 2Serie 3Summa
PatrikHPSK535853164
MathiasHPSK525556163
MikaelSSkf465655157
AdamHPSK455549149
JonasHPSK464753146
AndréSSSS494646141
AndersSSSS484844140
LarsSSSS393950128
BojeBFSF492826103

Resultat: Grova Cupen 1 av 4 2022-04-24

Grova Cupen 2022 omgång 1 av 4 2022-04-24
Mnr Namn S1 S2 S3 S4 S5 S6 Total X Plats
278 Jonas 46 43 45 43 47 46 270 3 1
169 Mike 46 43 44 47 46 43 269 3 2
348 Teodor 41 47 44 44 44 44 264 5 3
315 Olle 43 45 44 43 41 36 252 4
321 Alexis 45 40 45 30 44 43 247 1 5
187 Hasse 40 38 45 36 31 44 234 2 6
349 Torgil 31 39 38 40 39 41 228 2 7
250 Mikael 33 35 39 33 39 43 222 1 8
117 Tommy 34 35 38 26 35 41 209 2 9
226 Niklas 32 30 36 30 40 40 208 10

Påminnelse: Grova Cupen 1 av 4 2022-04-24

En påminnelse om en av våra populäraste klubbtävlingar, i god tid eftersom vårt klubbschema ännu inte är helt färdigt.

Söndagen den 24 april kl. 11:00 kör vi första deltävlingen av Grova Cupen. Nytt för i år är att alla deltävlingarna går under samma säsong, så räkna med att vi skjuter sista deltävlingen någon gång i oktober – november. Vi har som vanligt fyra deltävlingar under året, men vi räknar bara med de tre bästa.

Samma procedur som förra året, James. Alla pistoler eller revolvrar med en kaliber på 9 mm eller större är tillåtna. (Vi har en övre gräns som jag inte kommer ihåg just nu, använd sunt förnuft.) Annars funkar tävlingen som vanlig precisionsskjutning, en provserie och sex tävlingsserier. Ingen stödhand. Och som vanligt träffas vi en god stund före start för att plocka ut alla utensilier som behövs vid en tävling, tavlor, speglar, kritor etc. Och du, ta inte fram bara åt dig själv, du hjälper ju till att förbereda en tävling.

Du behövs i fältskytte-KrM!

Är du nybörjare och intresserad av fältskytte eller skytte i allmänhet? Här är en chans att vara med bakom kulisserna på en tävling och se hur det går till.

Tänker du tävla i KrM i fältskytte? Då tar vi för givet att du redan är beredd på att anmäla dig som funktionär vid vår station.

Den 14 maj är det byggdag för kretsmästerskap i fältskytte vid Livgardets skjutfält nära Kungsängen. Dagen efter, 15 maj, är det tävling. Till en sådan tillställning krävs det funktionärer. HPSK brukar vara med både som tävlande och som funktionärer vid en av tävlingens stationer.

Skicka ett mejl till styrelsen om du vill ställa upp, mejladressen är
styrelsenhpsk.se.
Den arrangerande klubben ber snällt om åtta personer som kan hjälpa till från vår klubb. Då går det snabbt att bygga stationen och under tävlingsdagen kan man turas om att gå rundan och att sköta stationen när tävlingen pågår. Två av dessa åtta ska kunna vara kontaktpersoner.

Vill du veta mer om fältskytte och vad det innebär att vara funktionär? Fråga någon av våra erfarna fältskyttar, de har varit med förut och kan svara på alla frågor (t.ex. Adam, Mathias eller Mikael S).

Här hittar du årets tävlingprogram för stockholmskretsen

Om Stockholmsserien

Uppmärksamma Handen-lag i Stockholmsserien har förstås redan sett att den är igång igen och har anmält sig och är i full gång med planeringen. Om inte så har anmälningstiden gått ut, enligt inbjudan var 20 mars sista dagen. Om man känner sig bitter över att ha missat det så kanske det går att fråga vackert, men det är ingenting som vi har kännedom om. Vi i styrelsen hoppas i alla fall att våra lag är på banan och vi önskar lycka till.

Här hittar du kretsens Stockholmsseriesida