Kategoriarkiv: Tävlingsresultat

Summering av HPSK:s tävlingsår 2018 (nat. prec.)

Summering av årets bedrifter i nationellt precisionsskytte

Vi har haft skyttar i samtliga Stockholmskretsens precisionstävlingar, dessutom har vi deltagit i Uppsalaträffen och Storforsträffen (Värmland) samt Första och Sista Chansen i Linköping.

Standardpoäng

Vi har varit riktigt duktiga på att samla standardpoäng. I 27 precisionstävlingar under året har vi samlat ihop 36 silver och 152 brons, sammanlagt 225 standardpoäng. Det blir 8,6 poäng per tävling, ett skapligt resultat.

Vi har hittills 8 SM-klara skyttar: Adam, Alexis, Christer, Janne, Jonas, Mathias, Patrik och Richard.

Rankinglistan

Handen har 5 skyttar på rankinglistan, varav 2 skyttar i topp tio.

Av sammanlagt 27 klubbar som har skyttar i rankinglistan hamnade HPSK på fjärde plats antalsmässigt, klubbar som har fler skyttar är Stockholmspolisen (7 st), Svea (6 st) och Lövsta (6 st). Räknar vi med Patrik som flyttade till oss i början av året, men som stod som HPSK-medlem först vid KrM i A i maj och som fortfarande står som mälarhöjdare i rankinglistan, så hamnar vi på delad andraplats med 6 skyttar.

Poängmässigt hamnade vi på sjätte plats av 27 (även inklusive Patriks HPSK-rankingpoäng).

Summa summarum

Antal nationella tävlingar vi deltagit i: 26

Antal starter: 362

Prispengar: >2190 (en del klubbar har inte så utförliga resultatlistor)

Standardpoäng: 224 (36 silver, 152 brons)

Antal SM-klara skyttar (hittills): 8

Rankinglistan, antal skyttar: 5 (2 i topp tio)

Rankinglistan, placering antal skyttar: 4 av 27 klubbar

Rankinglistan, placering antal poäng: 6 av 27 klubbar

 

Varför ska jag tävla?

Vi kan utan att överdriva säga att när det gäller nationellt precisionsskytte är Handens Pistolskytteklubb är en av Stockholms bästa och mest aktiva klubbar.

Men låt oss bli bättre. Det är roligt att tävla och det ger motivation för att träna. Och konkurrensnivån är bred, så i stället för att försöka vinna kan man sätta individuella mål. Man kan till exempel bestämma sig för att få ett visst antal standardpoäng under året. Många eller få. Eller bara en. Eller också kan man bestämma sig för att under åtminstone en tävling under året hamna i bästa halvan. Eller inte sist. Poängen är att vilket mål du än sätter åt dig själv, så är tävlingarna givande på många sätt. Det är roligt, det är socialt och det är den bästa träningen!

Om du inte tävlat tidigare, anmäl dig åtminstone till någon tävling under året. Självklart ska alla vara med i Hemortens, men även någon av kretsens tävlingar. Pröva på!

Om inte något av ovanstående biter, så minns att 5-årslicenserna kräver att du utövar aktivt skytte, annars anses du inte ha någon användning för ditt vapen. Deltagande i tävlingar är kvintessensen av aktivt skytte!

Resultat: Frostsmällen 2018-10-27

Johan bidrar med följande info om magnumtävlingen i helgen:

Frostsmällen 2018-10-27

I helgen under snålblåst och snöblandat regn så gick det i Sanda att finna några tappra skyttar, vissa med lånevapen, som gick till tävlan i HPSK’s första KM i Magnum 25. Frostsmällen skulle visa sig vara ett passande namn.

Så här blev slutplaceringen:

Klubbmästerskap i Magnum precision 25 m 2018-190-27
MNr Namn S1 S2 S3 S4 S5 S6 Sum Plats Av
122 Johan E 42 42 42 42 43 30 241 1 100
167 Anders L 36 42 40 35 35 44 232 2 100
296 Benny R 35 37 39 39 36 38 224 3 100
Vedat A 36 33 38 37 37 40 221 4 100
Roger S 37 40 25 34 41 39 216 5 100
Ivan D 13 35 16 42 33 41 180 6 100
Jenny D 4 8 9 4 6 15 46 7 100

Det är ju lite nytt att lära sig när man skjuter magnum för första gången, men man har också en del nytta av grunderna från övrigt skytte att förlita sig på.

Slutplacering för nybörjarna:

MNr Namn S1 S2 S3 S4 S5 S6 Sum Plats Av
Vedat A 36 33 38 37 37 40 221 1 100
Roger S 37 40 25 34 41 39 216 2 100
Ivan D 13 35 16 42 33 41 180 3 100
Jenny D 4 8 9 4 6 15 46 4 100

Det blev två starter med mycket glada miner och råd, vilket säkert kommer att översättas till nya licenser till nästa år, då revolverskytte är något speciellt 🙂

Slutplacering för ”seniorerna”:

MNr Namn S1 S2 S3 S4 S5 S6 Sum Plats Av
122 Johan E 42 42 42 42 43 30 241 1 100
167 Anders L 36 42 40 35 35 44 232 2 100
296 Benny R 35 37 39 39 36 38 224 3 100

Väl mött nästa år!

Johan E
Ordförande HPSK

Resultat: Grova Cupen 2/4 2018-10-21

Grova Cupen 2018-2019, 2 av 4 (2018-10-21)
Mnr Namn S1 S2 S3 S4 S5 S6 Sum Plac Av
278 Jonas H 45 44 44 47 48 45 273 1 100
167 Anders 46 45 44 45 46 46 272 2 100
201 Richard 46 48 46 39 44 43 266 3 100
225 Stefan 47 45 42 43 43 44 264 4 100
171 Tommie 44 41 45 41 42 49 262 5 100
303 Roger 26 27 41 39 38 31 202 6 100
225 Niklas 36 35 35 32 32 31 201 7 100
250 Mikael L 26 36 32 30 36 34 194 8 100
148 Harry 39 35 35 28 26 19 182 9 100
117 Tommy C 21 29 21 29 27 26 153 10 100
187 Robert 16 24 26 29 21 15 131 11 100

Resultat: KM i standardpistol 2018-07-29

A = 150 sekunders skjuttid
B = 20 sekunders skjuttid
C = 10 sekunders skjuttid

Mnr Namn A1 A2 A3 A4 A B1 B2 B3 B4 B C1 C2 C3 C4 C Total Plats Deltagare
288 Patrik 48 47 49 47 191 46 45 44 46 181 40 38 45 43 166 538 1 100
175 Peter 46 45 47 47 185 45 48 45 44 182 42 45 38 45 170 537 2 100
278 Jonas H 43 46 46 45 180 42 47 44 44 177 36 46 48 49 179 536 3 100
298 Jan 46 47 44 45 182 41 45 45 42 173 36 46 40 42 164 519 4 100
201 Richard 48 45 46 46 185 39 42 43 45 169 28 43 13 39 123 477 5 100
163 Robert 41 44 44 42 171 35 41 46 37 159 28 32 23 37 120 450 6 100

Resultat: Klubbmästerskap i precision C 2018-06-24

Klubbmästerskap i precision C 2018-06-24

Mnr Skytt S1 S2 S3 S4 S5 S6 S7 S8 S9 S10 Grund Final Summa Plats Deltagare
164 Mathias 45 50 48 49 48 48 46 45 47 49 334 141 475 1 100
288 Patrik 48 48 44 47 46 47 45 48 46 47 325 141 466 2 100
201 Richard 47 44 43 46 42 47 50 46 47 46 319 139 458 3 100
171 Tommie 43 45 47 47 45 47 47 46 43 46 321 135 456 4 100
298 Jan 47 47 48 46 45 43 45 46 44 43 321 133 454 5 100
209 Adam 45 44 44 47 44 49 41 43 43 47 314 133 447 6 100
196 Benny 46 46 44 47 42 45 42 40 47 42 312 129 441 7 100
163 Robert 42 43 40 39 40 47 42 40 42 47 293 129 422 8 100
177 Eva 40 42 45 43 44 43 43 42 38 40 300 120 420 9 100
149 Anders 39 43 41 44 38 41 44 41 38 44 290 123 413 10 100
306 Tommy M 40 41 41 41 43 39 43 288 11 100
289 Jonas N 43 38 44 40 42 41 40 288 12 100
303 Roger 40 41 41 44 40 41 38 285 13 100
250 Mikael 39 40 40 43 40 40 38 280 14 100
117 Tommy C 40 36 41 29 35 46 37 264 15 100
Ivan 22 28 31 30 37 35 39 222 16 100
Jenny 24 27 33 38 25 25 28 200 17 100

Resultat: Klubbmästerskap i precision B 2018-06-03

Klubbmästerskap i precision B 2018-06-03
Medlnr Namn S1 S2 S3 S4 S5 S6 S7 Sum Plats Av
288 Patrik 44 43 49 48 46 49 42 321 1 100
298 Jan 47 43 43 47 46 46 47 319 2 100
278 Jonas 44 46 44 43 43 44 45 309 3 100
171 Tommie 46 46 48 42 41 43 41 307 4 100
209 Adam 46 41 37 44 46 45 45 304 5 100
122 Johan 43 43 44 43 42 43 42 300 6 100
167 Anders 44 43 43 45 42 39 40 296 7 100
296 Benny 44 43 41 43 41 47 36 295 8 100
187 Hasse 40 36 38 34 35 38 37 258 9 100
250 Mikael 36 33 28 39 37 34 30 237 10 100

Resultat: Grova Cupen 1/4 2018-06-02

Korrigerad 2018-06-03 efter kontrollräkning. Mikael blev uppflyttad från plats 12 till 8 och hamnade på den plats han gjort sig förtjänt av.

Grova Cupen 2018-2019, 1 av 4 (2018-06-02)
Mnr Namn S1 S2 S3 S4 S5 S6 Sum Plac Av
201 Richard 46 48 45 46 45 49 279 1 100
288 Patrik 45 46 49 48 47 44 279 2 100
225 Stefan 49 46 45 43 48 46 277 3 100
298 Jan 46 45 45 43 42 48 269 4 100
278 Jonas 40 47 46 47 44 43 267 5 100
167 Anders 45 44 46 45 41 45 266 6 100
122 Johan 42 44 41 44 46 45 262 7 100
250 Mikael 37 41 35 38 40 37 228 8 100
303 Roger 24 37 41 40 35 40 217 9 100
304 Kenneth 32 26 30 38 36 33 195 10 100
187 Hasse 36 24 26 35 33 32 186 11 100
217 Richard 25 0 35 33 37 40 170 12 100
117 Tommy 28 29 20 20 33 14 144 13 100