| KM Magnum precision | |||||||||
| Mnr | Namn | S1 | S2 | S3 | S4 | S5 | S6 | Sum | Plats |
| 278 | Jonas | 26 | 30 | 31 | 31 | 36 | 38 | 192 | 1 |
| 171 | Tommie | 28 | 38 | 37 | 22 | 29 | 28 | 182 | 2 |
| 225 | Stefan | 33 | 16 | 27 | 37 | 30 | 31 | 174 | 3 |
| 303 | Roger | 27 | 31 | 23 | 32 | 38 | 21 | 172 | 4 |
| Mattias | 21 | 36 | 24 | 25 | 27 | 24 | 157 | 5 | |
| 167 | Anders | 22 | 30 | 35 | 30 | 12 | 26 | 155 | 6 |
| 322 | Kevin | 11 | 10 | 19 | 16 | 17 | 17 | 90 | 7 |
Kategoriarkiv: Tävlingsresultat
LP-stafetten 2019
Handen deltog med två lag på LP-stafetten den 6 november och lag 1 med Patrik, Mathias och Mats utmärkte sig utomordentligt och hamnade på en hedrande tredjeplats. Dessutom blev Patrik individuell tvåa med sina 282 poäng. Starkt jobbat! Lag 2 med Adam, Richard och eder trogne webmaster kom femma bland tolv deltagande lag. Webmaster är nöjd med sin sjätteplats individuellt, 277 poäng.
För den som är intresserad finns resultatet här.

Kom trea, men fick bästa chokladen

Den individuella trion med prylar till prisskåpet
Grova Cupen 2019-2020 omgång 2 av 4 2019-10-20
| Grova Cupen 2019-2020 omgång 2 av 4 2019-10-20 | |||||||||
| Mnr | Namn | S1 | S2 | S3 | S4 | S5 | S6 | Total | Plac |
| 169 | Mike | 48 | 44 | 46 | 45 | 47 | 45 | 275 | 1 |
| 278 | Jonas | 44 | 46 | 44 | 44 | 47 | 49 | 274 | 2 |
| 288 | Patrik | 45 | 46 | 46 | 43 | 44 | 42 | 266 | 3 |
| 209 | Adam | 42 | 44 | 46 | 42 | 44 | 44 | 262 | 4 |
| 167 | Anders | 48 | 43 | 46 | 42 | 40 | 43 | 262 | 5 |
| 225 | Stefan | 45 | 46 | 42 | 40 | 44 | 39 | 256 | 6 |
| 217 | Richard T | 39 | 39 | 41 | 30 | 46 | 44 | 239 | 7 |
| 250 | Mikael | 39 | 38 | 39 | 42 | 37 | 43 | 238 | 8 |
| 187 | Hasse | 40 | 30 | 42 | 43 | 43 | 39 | 237 | 9 |
| 303 | Roger | 39 | 44 | 30 | 31 | 45 | 43 | 232 | 10 |
| 216 | Melissa | 36 | 42 | 39 | 41 | 35 | 36 | 229 | 11 |
Resultat: KM Revolver 2019-08-02
En trevlig tävling i strålande sol, det är roligt med revolver! Och spännande, det kunde inte ha blivit mer tajt i toppen. Hedersomnämnande också till Martin som presterade bra med klubbens lånerevolver.
| Klubbmästerskap i revolver 2019-08-02 | |||||||||
| Mnr | Namn | S1 | S2 | S3 | S4 | S5 | S6 | Total | Plats |
| 298 | Jan | 46 | 46 | 44 | 43 | 47 | 47 | 273 | 1 |
| 278 | Jonas | 43 | 46 | 43 | 45 | 48 | 47 | 272 | 2 |
| 169 | Mike | 47 | 43 | 43 | 46 | 45 | 47 | 271 | 3 |
| 321 | Alexis | 46 | 43 | 44 | 45 | 45 | 46 | 269 | 4 |
| 164 | Mathias | 46 | 42 | 47 | 45 | 42 | 45 | 267 | 5 |
| 149 | Anders | 45 | 44 | 46 | 43 | 40 | 46 | 264 | 6 |
| 209 | Adam | 43 | 44 | 43 | 43 | 43 | 39 | 255 | 7 |
| 201 | Richard | 42 | 40 | 43 | 43 | 45 | 41 | 254 | 8 |
| 250 | Mikael | 42 | 44 | 47 | 41 | 40 | 39 | 253 | 9 |
| Olle | 34 | 43 | 42 | 42 | 42 | 39 | 242 | 10 | |
| 225 | Stefan | 38 | 37 | 41 | 39 | 43 | 39 | 237 | 11 |
| 117 | Tommy C | 37 | 26 | 28 | 37 | 44 | 33 | 205 | 12 |
| 333 | Martin | 32 | 37 | 25 | 34 | 29 | 34 | 191 | 13 |
Resultat: Grova Cupen 1/4 2019-07-27
| Grova Cupen 1/4 2019-07-27 | |||||||||
| Mnr | Namn | S1 | S2 | S3 | S4 | S5 | S6 | Total | Placering |
| 288 | Patrik | 49 | 47 | 44 | 46 | 43 | 44 | 273 | 1 |
| 201 | Richard | 48 | 45 | 48 | 40 | 43 | 46 | 270 | 2 |
| 278 | Jonas H | 42 | 47 | 49 | 43 | 45 | 43 | 269 | 3 |
| 209 | Adam | 46 | 36 | 44 | 40 | 43 | 44 | 253 | 4 |
| 167 | Anders | 41 | 42 | 39 | 43 | 42 | 39 | 246 | 5 |
| 327 | Jonas E | 0 | 13 | 4 | 18 | 11 | 14 | 60 | 6 |
Resultat: KM precision C 2019-06-30
Klubbmästerskap i precision C 2018-06-24
Strålande sol, semestertider, arbete och omprioteringar kan ha orsakat ett inte helt fullsatt Sanda. Med endast 11 skyttar tillstädes togs ett temporärt beslut att årets final skulle innehålla 11 i stället för 10 skyttar.
| Mnr | Skytt | S1 | S2 | S3 | S4 | S5 | S6 | S7 | S8 | S9 | S10 | Grund | Final | Summa | Plats |
| 169 | Mike | 47 | 46 | 48 | 46 | 47 | 49 | 45 | 47 | 46 | 47 | 328 | 140 | 468 | 1 |
| 278 | Jonas | 45 | 45 | 45 | 42 | 46 | 46 | 46 | 44 | 45 | 47 | 315 | 136 | 451 | 2 |
| 149 | Anders | 43 | 47 | 42 | 45 | 45 | 45 | 44 | 41 | 43 | 47 | 311 | 131 | 442 | 3 |
| 201 | Richard | 45 | 43 | 43 | 36 | 46 | 47 | 43 | 44 | 47 | 46 | 303 | 137 | 440 | 4 |
| 303 | Roger | 43 | 44 | 45 | 42 | 43 | 42 | 45 | 45 | 43 | 43 | 304 | 131 | 435 | 5 |
| 322 | Kevin | 39 | 42 | 45 | 48 | 43 | 45 | 42 | 38 | 43 | 43 | 304 | 124 | 428 | 6 |
| 250 | Mikael | 43 | 38 | 41 | 47 | 41 | 43 | 40 | 45 | 43 | 44 | 293 | 132 | 425 | 7 |
| Lasse | 36 | 42 | 36 | 43 | 35 | 41 | 39 | 40 | 38 | 37 | 272 | 115 | 387 | 8 | |
| 117 | Tommy | 42 | 29 | 38 | 38 | 31 | 44 | 41 | 39 | 37 | 39 | 263 | 115 | 378 | 9 |
| 163 | Robert | 28 | 42 | 40 | 38 | 39 | 33 | 41 | 39 | 35 | 38 | 261 | 112 | 373 | 10 |
| 325 | Marianne | 24 | 21 | 6 | 36 | 31 | 17 | 23 | 30 | 12 | 27 | 158 | 69 | 227 | 11 |
Resultat: KM Fripistol 2019-06-16
| Klubbmästerskap i fripistol 2019-06-16 | |||||||||||
| Medlnr | Namn | S1 | S2 | S3 | S4 | S5 | S6 | X | Sum | Plats | |
| 164 | Mathias | 84 | 81 | 90 | 88 | 85 | 75 | 1 | 503 | 1 | |
| 274 | Darvish | 80 | 77 | 84 | 76 | 84 | 77 | 3 | 478 | 2 | |
| 278 | Jonas | 80 | 78 | 78 | 74 | 88 | 80 | 1 | 478 | 3 | |
| 209 | Adam | 66 | 39 | 51 | 73 | 67 | 72 | 2 | 368 | 4 | |
Resultat: Klubbmästerskap precision B 2019-05-19
| Klubbmästerskap i precision B 2019-05-19 | ||||||||||
| Mnr | Namn | S1 | S2 | S3 | S4 | S5 | S6 | S7 | Sum | Plats |
| 164 | Mathias | 45 | 47 | 47 | 47 | 45 | 48 | 47 | 326 | 1 |
| 169 | Mikael | 45 | 47 | 46 | 47 | 46 | 47 | 47 | 325 | 2 |
| 209 | Adam | 43 | 45 | 44 | 46 | 49 | 47 | 44 | 318 | 3 |
| 278 | Jonas | 45 | 42 | 47 | 47 | 46 | 41 | 39 | 307 | 4 |
| 109 | Christer | 40 | 43 | 43 | 41 | 44 | 43 | 44 | 298 | 5 |
| 306 | Tommy M | 38 | 36 | 40 | 41 | 40 | 46 | 42 | 283 | 6 |
| 293 | Benny | 39 | 41 | 40 | 40 | 39 | 36 | 40 | 275 | 7 |
| 187 | Hasse | 33 | 32 | 35 | 32 | 31 | 35 | 33 | 231 | 8 |
| 225 | Niklas | 36 | 23 | 28 | 38 | 29 | 39 | 34 | 227 | 9 |
Resultat: Klubbmästerskap precision A 2019-05-11
| Klubbmästerskap i precision A 2019-05-11 | ||||||||||
| Medlnr | Namn | S1 | S2 | S3 | S4 | S5 | S6 | S7 | Sum | Plats |
| 225 | Stefan | 47 | 44 | 44 | 44 | 44 | 46 | 43 | 312 | 1 |
| 278 | Jonas | 44 | 44 | 45 | 47 | 46 | 43 | 43 | 312 | 2 |
| 321 | Alexis | 46 | 43 | 43 | 45 | 38 | 44 | 45 | 304 | 3 |
| 201 | Richard | 39 | 45 | 44 | 43 | 43 | 46 | 40 | 300 | 4 |
| 209 | Adam | 41 | 41 | 42 | 42 | 45 | 47 | 39 | 297 | 5 |
| 298 | Jan | 38 | 40 | 42 | 42 | 43 | 48 | 43 | 296 | 6 |
| 303 | Roger | 40 | 40 | 42 | 43 | 41 | 45 | 38 | 289 | 7 |
| 122 | Johan | 39 | 44 | 40 | 38 | 41 | 41 | 45 | 288 | 8 |
| 169 | Mikael | 38 | 42 | 39 | 45 | 43 | 36 | 33 | 276 | 9 |
| 250 | Mikael | 36 | 39 | 41 | 40 | 35 | 41 | 41 | 273 | 10 |
| 296 | Benny | 35 | 42 | 38 | 40 | 37 | 39 | 40 | 271 | 11 |
| Kevin | 46 | 39 | 36 | 29 | 42 | 37 | 39 | 268 | 12 | |
| 187 | Hasse | 33 | 25 | 26 | 33 | 25 | 22 | 29 | 193 | 13 |
| 226 | Niklas | 24 | 31 | 28 | 26 | 24 | 28 | 26 | 187 | 14 |
| 263 | Robert | 21 | 22 | 24 | 20 | 15 | 37 | 36 | 175 | 15 |
Tävlingsnytt: Uppsalaträffen
Två HPSK:are, Patrik och undertecknad, trotsade kylan och färdades norrut över snötäckta (!) vidder för att delta i Uppsalaträffen. Patrik blev trea i C, en poäng från vinst och skrapade ihop fyra standardpoäng. Webmaster blev tvåa i A och tog med sig tre poäng hem. Länk till resultatet finns som vanligt under menyn Tävling och träning.
Planen att få tillskott till 50-cupen sprack, de två herrarna fick nöja sig med varsin 49:a. Här döljer Patrik den förhatliga nian med en lapp.
