HPSK:s PP-sektion visar framfötterna

Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2022-05-10

Majtävlingen som av tradition går första maj på Grimsta skjutbana är en helt vanlig tävling med ett annorlunda inslag: Nostalgitävlingen. Där får man plocka fram sina äldsta prylar och tävla mot andras äldsta prylar.

HPSK:s lilla PP-sektion består (än så länge) av tre herrar som är innehavare av varsin Walther PP. Små men naggande goda. Walther Pju Pju kallas de av belackare, ska beskriva ljudet av avfyrning påstår de, men de är bara avundsjuka. Dessutom har vi en prospect-medlem som längtar efter en egen PP men den här gången fick nöja sig med att låna webmasterns skönhet från 1938.

Vi tävlade i gruppen ”Walther 7,65”, och till webmasters förtrytelse vann rookien hela gruppen med den lånade pistolen. Vänlighet lönar sig inte! HPSK visade i alla fall framfötterna:

NamnFöreningSerie 1Serie 2Serie 3Summa
PatrikHPSK535853164
MathiasHPSK525556163
MikaelSSkf465655157
AdamHPSK455549149
JonasHPSK464753146
AndréSSSS494646141
AndersSSSS484844140
LarsSSSS393950128
BojeBFSF492826103

Påminnelse: KM precision A 2022-05-21 kl 14:00

Categories: Påminnelse, Tävling
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2022-05-09

Rättad 2022-05-16: Det ska vara en provserie och sju tävlingsserier. Vi skjuter alltid sju tävlingsserier i KM A, B och C.

Säsongens klubbschema är tyvärr inte klart ännu, men vi presenterar tävlingar efter hand så länge. Årets första KM kör vi lördagen den 21 maj kl 14:00. Observera tiden, vi låter grässkyttarna köra sitt pass innan vi startar tävlingen.

Det är alltså KM i precision A, vi tillåter alla vapen som ingår i A-grupperna. Som vanligt i KM A gäller att det är en provserie och sju tävlingsserier. Regler i övrigt enligt förbundets Skjuthandbok. Som vanligt kostar en start i klubbtävlingar 20 kronor, kolla på tävlingsanmälningssidan hur du betalar.

Välkommen till en rolig tävling!

Tack till alla som hjälpte till

Categories: Sandabanan
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2022-05-08

Här följer ett meddelande från vår vördade ordförande:

Sällan har en ordförande känt sådan stolthet över sina engagerade medlemmar efter en städdag på banan. Från vall till röda målboden pågick en febril verksamhet med att laga, måla, städa och fixa med vår skjutbana. Nu har vi städad vall, nya målställ, rent i hallen och massvis med skräp som eldats upp.

Men framför allt har taket på vår hall äntligen fått ny plåt!

Särskilt roligt var det att se så många av våra nybörjare på plats.

Ett stort tack till alla er som var med hälsar
Ordföranden

Påminnelse: Städdagar nu till helgen

Categories: Påminnelse, Sandabanan
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2022-05-05

Vi ses väl på lördag och söndag på Sanda? Läs längre ned här om städdagarna. Samling kl 9:00 båda dagarna. Kommer du tidigare är det bara att ta itu med något som ser angeläget ut. Här är en lista på några av de saker som ska åtgärdas:

  • Fixa nytt tak på skjuthallen (överlägset viktigaste uppgiften, många händer kommer att behövas!)
  • Laga tavelställen
  • Snickra nya tavlor
  • Städa skjuthallen ordentligt
  • Skyffla upp grus på vallen (tenderar att rasa ner när man skjuter)
  • Städa bakom blinderingen (löv och skräp)
  • Plocka hylsor på gräsmattan
  • Byta fula ljuddämparplattor vid skjutplatserna
  • Äta korv
  • m.m. m.m.

Påminnelse: Hemortens har startat

Categories: Påminnelse, Tävling
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2022-05-03

Sedan 30 april är tävlingen Hemortens banor i gång. Ni som anmält er behöver nu komma överens om när ni ska skjuta era starter. För att få genomföra en start behöver någon godkänd av styrelsen vara skjutledare. Tala med någon av de som har rätt att godkänna guldserier. Den personen kan också förklara hur hemortslapparna ska användas och fyllas i.

Vi har några få extra lappar för nybörjare som har missat att anmäla sig. Hör med instruktör eller någon i styrelsen om du vill tävla.

Kolla ditt skyttekonto!

Categories: Påminnelse
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2022-05-01

Vi har lagt till en sida med uppgifter om ditt skyttekonto. De flesta har plus på kontot, men en hel del medlemmar behöver sätta in pengar eftersom de ligger på minussidan.

Gå in på sidan och kolla hur det står till med just ditt konto. Om det står på minus betyder det att du inte betalat för till exempel en del tävlingar du anmält dig till, skytte i Farstahallen, märken eller annat. Vänligen sätt in pengar så att du hamnar på plus igen. Uppgifter för inbetalning finns på kontosidan. Du hittar den i menyn, under ”Tävling och träning”. Här är en länk direkt till sidan.

OBS! Nytt för anmälan till tävling är att tävlingssekreteraren inte kommer att behandla din anmälan om ditt konto står på minus. Sätt in pengar i god tid så att det täcker de tävlingar du vill delta i.

Anmälan öppen till SM

Categories: Påminnelse, Tävling
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2022-04-30

Nu är anmälan öppen till SM. Nytt för i år är att skyttarna anmäler sig själva på Easymark, arrangören meddelar sedan klubben vilka som anmält sig. Passa på att anmäla dig redan nu! Instruktioner finns på SM-sajten (rulla ner en bit på startsidan):

https://pistolsm2021precision.se/

Årsmötet avklarat

Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2022-04-30

Drygt trettio skyttar samlades vid Sanda för att höra årsberättelsen och välja styrelse, men framför allt för att smaska i sig Adams delikata smörgåstårtor. Inte dumt att ha en kock i klubben! Tack Adam!

Protokollet kommer att finnas tillgängligt när det är justerat.

Resultat: Grova Cupen 1 av 4 2022-04-24

Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2022-04-24
Grova Cupen 2022 omgång 1 av 4 2022-04-24
Mnr Namn S1 S2 S3 S4 S5 S6 Total X Plats
278 Jonas 46 43 45 43 47 46 270 3 1
169 Mike 46 43 44 47 46 43 269 3 2
348 Teodor 41 47 44 44 44 44 264 5 3
315 Olle 43 45 44 43 41 36 252 4
321 Alexis 45 40 45 30 44 43 247 1 5
187 Hasse 40 38 45 36 31 44 234 2 6
349 Torgil 31 39 38 40 39 41 228 2 7
250 Mikael 33 35 39 33 39 43 222 1 8
117 Tommy 34 35 38 26 35 41 209 2 9
226 Niklas 32 30 36 30 40 40 208 10

Påminnelse: Städdagar (2 stycken i år)

Categories: Påminnelse, Sandabanan
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2022-04-15

Det här blir enkelt för mig som webmaster, här är en kopia av förra årets kallelse till städdag med nya tider. Enda skillnaden är att vi kör två dagar i rad i år.

Lördag 7 maj kl. 08:00 – 21:00 och samma tid söndag 8 maj är det dags att sköta om vår skjutbana.

Det är mycket viktigt att du kommer och hjälper till. Vi har ingen städpersonal, ingen förvaltare, ingen vaktmästare… Vi har bara dig och dina skyttekompisar. Att vi sköter banan är en förutsättning för att den inte ska hamna i ett tillstånd där vi inte längre får använda den.

Det finns hinkvis med uppgifter på alla nivåer. Dessutom blir det som vanligt korvgrillning. Vackert väder är beställt.

Sist men inte minst: Det här är en av de uppgifter du måste delta i för att anses delta aktivt i klubben, en förutsättning för att kunna ta och förnya licenser.

Och du, glöm inte årsmötet den 30 april! Rulla ner en bit för att se inbjudan.

Påminnelse: Grova Cupen 1 av 4 2022-04-24

Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2022-04-11

En påminnelse om en av våra populäraste klubbtävlingar, i god tid eftersom vårt klubbschema ännu inte är helt färdigt.

Söndagen den 24 april kl. 11:00 kör vi första deltävlingen av Grova Cupen. Nytt för i år är att alla deltävlingarna går under samma säsong, så räkna med att vi skjuter sista deltävlingen någon gång i oktober – november. Vi har som vanligt fyra deltävlingar under året, men vi räknar bara med de tre bästa.

Samma procedur som förra året, James. Alla pistoler eller revolvrar med en kaliber på 9 mm eller större är tillåtna. (Vi har en övre gräns som jag inte kommer ihåg just nu, använd sunt förnuft.) Annars funkar tävlingen som vanlig precisionsskjutning, en provserie och sex tävlingsserier. Ingen stödhand. Och som vanligt träffas vi en god stund före start för att plocka ut alla utensilier som behövs vid en tävling, tavlor, speglar, kritor etc. Och du, ta inte fram bara åt dig själv, du hjälper ju till att förbereda en tävling.

Dags för årsmöte

Categories: Påminnelse
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2022-04-08

Vid det här laget har alla medlemmar fått en kallelse till klubbens årsmöte i mejlboxen. (Om du inte har fått det är det nog hög tid att uppdatera dina kontaktuppgifter, klicka här för att göra det.) Här har du de uppgifter du behöver:

Datum: Lördag 2022-04-30
Tid: 14:30
Plats: Sanda (vi håller till i och utanför skjuthallen efter tycke och smak)
Anmälan: Skicka ett mejl till styrelsen om du kommer så vi vet hur mycket smaskig smörgåstårta vi ska beställa. Mejla till styrelsenhpsk.se.
Program: Det vanliga. Vi går igenom dagordningen inklusive en presentation av våra finanser, vi delar ut märken och medaljer och vi käkar upp den sedvanligt delikata smörgåstårtan.
Motioner: Ska vara styrelsen tillhanda senast 2022-04-20.

En brasklapp från styrelsen: Om du har missat att betala medlemsavgiften för i år kommer du inte att ha rösträtt under mötet. Tänk också på att årsmötet är en av de aktiviteter du behöver och kan räkna dig tillgodo när det är dags för föreningsintyg.

Hög tid att anmäla sig till Hemortens

Categories: Krutskytte, Tävling
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2022-03-30

Nu är det dags! Tävlingen där du tävlar med hela Sverige på Sanda, vår egen skjutbana! Hemortens sparkar igång 30 april, men du måste anmäla dig till vår tävlingssekreterare senast 11 april. Du kan anmäla dig här. Glöm inte att ange antal starter i Hemortens, det finns ett särskilt fält för det! Men ange inte fler starter än du tänker skjuta! Varje start kostar 70 kronor.

Om du vill delta i Hemortens tävling i magnumprecision gör du en separat anmälan för den. Även den finns med på vår anmälningssida. Ange antal önskade starter!

Är du nybörjare och går pistolkortskursen`? Då har du en start betald av klubben. Du kommer att skjuta tävlingen tillsammans med din handledare och en lånepistol om du inte har någon egen. Men du måste fortfarande anmäla dig!

För dig som inte tävlat så mycket eller inte tävlat alls gäller samma råd som alltid: Tala med dina mer erfarna klubbkamrater. De berättar gärna vad tävlingen går ut på och hur den går till.

Alla uppgifter om tävlingen (regler, klasser, grupper m.m.) hittar du annars på förbundets inbjudan som du hittar här. Inbjudan till magnumtävlingen hittar du här.

Du behövs i fältskytte-KrM!

Categories: Krutskytte, Tävling
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2022-03-27

Är du nybörjare och intresserad av fältskytte eller skytte i allmänhet? Här är en chans att vara med bakom kulisserna på en tävling och se hur det går till.

Tänker du tävla i KrM i fältskytte? Då tar vi för givet att du redan är beredd på att anmäla dig som funktionär vid vår station.

Den 14 maj är det byggdag för kretsmästerskap i fältskytte vid Livgardets skjutfält nära Kungsängen. Dagen efter, 15 maj, är det tävling. Till en sådan tillställning krävs det funktionärer. HPSK brukar vara med både som tävlande och som funktionärer vid en av tävlingens stationer.

Skicka ett mejl till styrelsen om du vill ställa upp, mejladressen är
styrelsenhpsk.se.
Den arrangerande klubben ber snällt om åtta personer som kan hjälpa till från vår klubb. Då går det snabbt att bygga stationen och under tävlingsdagen kan man turas om att gå rundan och att sköta stationen när tävlingen pågår. Två av dessa åtta ska kunna vara kontaktpersoner.

Vill du veta mer om fältskytte och vad det innebär att vara funktionär? Fråga någon av våra erfarna fältskyttar, de har varit med förut och kan svara på alla frågor (t.ex. Adam, Mathias eller Mikael S).

Här hittar du årets tävlingprogram för stockholmskretsen

Om Stockholmsserien

Categories: Krutskytte, Tävling
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2022-03-27

Uppmärksamma Handen-lag i Stockholmsserien har förstås redan sett att den är igång igen och har anmält sig och är i full gång med planeringen. Om inte så har anmälningstiden gått ut, enligt inbjudan var 20 mars sista dagen. Om man känner sig bitter över att ha missat det så kanske det går att fråga vackert, men det är ingenting som vi har kännedom om. Vi i styrelsen hoppas i alla fall att våra lag är på banan och vi önskar lycka till.

Här hittar du kretsens Stockholmsseriesida

Nu skjuter vi igen!

Categories: Sandabanan, Träning
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2022-03-18

Äntligen! Vår banchef meddelade i dag att hans mätning visade att vallen är redo att beskjutas igen. Skjutförbudet är hävt!

Våra hyresgäster är välkomna igen efter helgen på sina respektive tider.

Fortfarande skjutförbud, men ljusare tider på gång i dubbel bemärkelse

Categories: Sandabanan
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2022-02-17

Vid årets första styrelsemöte träffades vi i mörkret vid Sanda. Vi passade på att känna ordentligt på vallen, och tyvärr är den fortfarande frusen, även om den är på gång att tina. Vi har på försök använt några säckar salt, det har hjälpt en del, men inte nog mycket för att mjuka upp på djupet.

Men håll ögonen på hemsidan, så fort det går att skjuta lägger vi ut en blänkare.

Vi gjorde även ett annat intressant experiment. Vår vördade banchef har köpt in en led-ramp med extra starkt ljus, starkare än våra befintliga strålkastare. Vi prövade den och den visade sig fungera så pass bra att vi bestämde oss för att köpa in två till och montera dem alla på tre femplatsersfack. Även detta blir en blänkare på hemsidan när det är färdigt.

Angående Guldjakten

Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2021-12-22

Det är och kommer att vara minusgrader och vallen kommer troligtvis att vara frusen till Guldjakten den 1 januari. Men ge inte upp hoppet, vi kollar läget närmare nyår och återkommer, ha koll på hemsidan!

Skinkskjutningen inställd — skjutförbud på Sanda

Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2021-12-08

Eftersom vallen är frusen måste vi till allas förtvivlan ställa in skinkskjutningen. Vi lovar att i stället hålla en lika rolig tävling när vallen är mjuk å go igen. Det är väl inte så troligt att det blir innan årsskiftet, men vi hoppas på varmare tider. Kasta ett öga på hemsidan då och då.

Läs här nedan om skjutförbudet.

Skjutförbud på Sanda — vallen är frusen

Categories: Krutskytte, Sandabanan
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2021-12-08

Vi följer strikta regler om när vi får skjuta om vallen är frusen. Det är vanligen vars och ens ansvar att bara skjuta om vallen är mjuk enligt reglerna i SäkB, så vi poängterar att du själv kan mäta om skjutförbudet gäller.

Nu har det dock varit riktigt kallt en period och efter mätning har styrelsen beslutat att från och med i dag (2021-12-08) råder skjutförbud på Sanda tills vallen tinat igen.

Om du vill mäta själv hänger det en mätstav på första stolpen när man kommer in i paviljongen (se bild). Den har markeringar för 20 och 50 cm. Tryck in staven vågrätt i vallens grus och följ dessa regler:

<20 cm: Skjutförbud

20 – 50 cm: Du får bara skjuta med kulor som enbart består av bly, t.ex. 22:or

>= 50 cm: Du får skjuta fritt

Häng upp staven när du har mätt!

«page 2 of 35»
Welcome , today is fredag, 2022-09-30