Inbjudan: KM precision C 2022-06-19

Categories: Inbjudan, Krutskytte, Tävling
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2022-05-27

Årets klubbhändelse: KM i precision C

Söndagen den 19 juni kl. 11:00 kör vi KM C, och eftersom tävlingen gäller pistoler och revolvrar med kaliber .22 så kan våra nybörjare vara med utan problem förutsatt att ni säger till i tid så att vi vet att vi kan ordna lånevapen.

För KM i C kör vi en provserie och sju tävlingsserier, dessutom kör vi en final om tre serier för de tio bästa skyttarna i grundomgången. Det räcker alltså inte med en ask ammunition!

Är vädret bra och du känner för att umgås en stund när vi presenterar resultatet efteråt så är det inget som hindrar att du tar med dig fika efter egen smak.

Har du inte fått koden till nya målbodslåset?

Categories: Sandabanan
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2022-05-27

Kolla din skräpmejlskorg! Och du, du har väl betalat medlemsavgiften?

Kretsmästerskapet i magnumprecision avklarat

Categories: Krutskytte, Tävling
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2022-05-27

Ett meddelande från vår prominente ordförande:

Än en gång ber er ordförande att få tacka de fantastiska klubbmedlemmar som ställde upp när vi anordnade Kretsmästerskap i Magnumprecision 50 meter – Det här är så nära en SM-tävling som vi kommer att arrangera.

Magnumprecision skjuts på 50 meter, och i sju klasser. Mästerskapet sköts i M7, alltså kaliber .357 magnum, max piplängd 6,5 tum. Till sin hjälp har skyttarna ett skjutstöd, kallad magnumrulle.

Våra vakna nybörjare Christoffer, Simon, Fredrik och Kim ställde upp på ett förtjänstfullt sätt, och kunde samtidigt få lära sig hur man markerar och skriver skjutprotokoll. Med deras hjälp, inklusive att vara bomvakt, kunde vi genomföra en smidig och uppskattad tävling. Till sin hjälp hade de Adam, Mathias, Janne och Johan.

Det sköts naturligtvis en del 50-poängare, och det högsta resultatet för dagen, över sex tävlingsserier, blev 299 poäng. Det är alltså bara 50-poängare, och en 49:a … Imponerande.

Magnumprecision skjuts på 50 meter. Adam var vår eminente skjutledare under dagen.
Det är tillåtet med sittande ställning och stöd, en så kallad magnumrulle.
Alla vapen kontrolleras och vägs in. 1 360 gram är avtryckargränsen.
En av de 50-poängare som sköts under tävlingen.
Tävlingen är speciell, vi bjuder nämligen på grillad korv. Fredrik var vår grillmästare under dagen.
Kretsmästaren i M7 i mitten, och visst är det vår Tommie till höger, som nöp bronsplatsen – Grattis.

Nytt lås med ny kod på målbodsdörren

Categories: Sandabanan
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2022-05-26

Det gamla låset på målboden har gjort sitt. Det var inte så förtvivlat noga med koden längre, kunde man bara ställa in den approximativt så ramlade låset nästan i bitar. I dag kommer ett nytt lås att anbringas med ny fyrsiffrig kod. Koden kommer att mejlas ut till medlemmarna under kvällen.

Vårt nya målbodslås

Bana 1-17 bokade 2022-06-10

Categories: Sandabanan
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2022-05-25

Fredag 10 juni är bana 1-17 bokade av en klubbmedlem kl. 13:00 och 16:00. För de som vill skjuta på övriga banor gäller att följa kommandon från den bokade delens skjutledare.

Till alla som ska skjuta Hemortens magnumklass

Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2022-05-25

På tisdag nästa vecka (31 maj) skjuter vi Hemortens magnumstart på 50-metersbanan. Banan är bokad från kl. 18:00, men kom en halvtimme tidigare för att sätta upp tavlor och skriva lappar.

Resultat: KM precision A 2022-05-21

Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2022-05-21
Klubbmästerskap i precision A 2022-05-21
Medlnr Namn S1 S2 S3 S4 S5 S6 S7 Total X Plats
288 Patrik 46 44 48 46 46 48 48 326 8 1
164 Mathias 46 46 48 45 44 46 50 325 7 2
225 Stefan 43 42 47 44 44 44 43 307 3 3
209 Adam 43 42 41 42 45 45 42 300 3 4
201 Richard 43 39 40 45 41 41 48 297 5 5
223 Jan-Olof 41 42 45 40 44 42 39 293 5 6
250 Mikael L 42 36 41 40 40 36 44 279 5 7
315 Olle 24 34 28 36 37 40 10 209 1 8
352 Jimmy 17 17 33 22 37 24 39 189 1 9

Påminnelse 2: Klubbmästerskap precision A på lördag

Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2022-05-18

Du kommer väl på vårt KM på lördag? Du hittar inbjudan längre ner här. OBS tiden!

Vi passar på att skjuta Hemortens samtidigt, så räkna med att det blir lite stök innan alla lappar och etiketter har hittat sina slutgiltiga platser.

Kretsmästerskapet i fält C i Kungsängen

Categories: Krutskytte, Tävling
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2022-05-16

Ett meddelande från vår högt ärade ordförande, ävensom byggare och beskjutare av fältstationer:

Söndag, och Handens PSK har än en gång klarat av att bemanna en av stationerna på kretsmästerskapet i fält C.

Vår station, nummer sju av totalt tio, byggdes upp på lördagen med hjälp av Adam, Mathias och två stycken Mikael. Stationen bestod av tre figurer, varav en även gav poäng. Skjuttiden var fem sekunder, sedan vändes målen bort i fem sekunder, för att sedan dyka upp i tre sekunder. På de två visningarna skulle sex skott hinna avlossas. För många var det en utmanande station, särskilt som man inte fick ha fler träffar än tre i någon pappfigur.

Till vår hjälp hade vi Gustavsbergs PK, som hjälpte till att dra och fälla målen. Vi hade även fin stöttning av två av våra nybörjare, Fredrik och Stefan. Utan den hjälpen hade vi övriga inte kunnat skjuta tävlingen, utan bara fått sköta om stationen.

Fredrik och Stefan kunde även följa med på ett varv tillsammans med Adam, för att se hur en fälttävling går till.

Stort tack från mig till de som kom och hjälpte till i helgen. Vi försvarade våra Handenfärger med den äran.

Er Ordförande

Byggdag
Eldöppning

HPSK:s PP-sektion visar framfötterna

Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2022-05-10

Majtävlingen som av tradition går första maj på Grimsta skjutbana är en helt vanlig tävling med ett annorlunda inslag: Nostalgitävlingen. Där får man plocka fram sina äldsta prylar och tävla mot andras äldsta prylar.

HPSK:s lilla PP-sektion består (än så länge) av tre herrar som är innehavare av varsin Walther PP. Små men naggande goda. Walther Pju Pju kallas de av belackare, ska beskriva ljudet av avfyrning påstår de, men de är bara avundsjuka. Dessutom har vi en prospect-medlem som längtar efter en egen PP men den här gången fick nöja sig med att låna webmasterns skönhet från 1938.

Vi tävlade i gruppen “Walther 7,65”, och till webmasters förtrytelse vann rookien hela gruppen med den lånade pistolen. Vänlighet lönar sig inte! HPSK visade i alla fall framfötterna:

NamnFöreningSerie 1Serie 2Serie 3Summa
PatrikHPSK535853164
MathiasHPSK525556163
MikaelSSkf465655157
AdamHPSK455549149
JonasHPSK464753146
AndréSSSS494646141
AndersSSSS484844140
LarsSSSS393950128
BojeBFSF492826103

Påminnelse: KM precision A 2022-05-21 kl 14:00

Categories: Påminnelse, Tävling
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2022-05-09

Rättad 2022-05-16: Det ska vara en provserie och sju tävlingsserier. Vi skjuter alltid sju tävlingsserier i KM A, B och C.

Säsongens klubbschema är tyvärr inte klart ännu, men vi presenterar tävlingar efter hand så länge. Årets första KM kör vi lördagen den 21 maj kl 14:00. Observera tiden, vi låter grässkyttarna köra sitt pass innan vi startar tävlingen.

Det är alltså KM i precision A, vi tillåter alla vapen som ingår i A-grupperna. Som vanligt i KM A gäller att det är en provserie och sju tävlingsserier. Regler i övrigt enligt förbundets Skjuthandbok. Som vanligt kostar en start i klubbtävlingar 20 kronor, kolla på tävlingsanmälningssidan hur du betalar.

Välkommen till en rolig tävling!

Tack till alla som hjälpte till

Categories: Sandabanan
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2022-05-08

Här följer ett meddelande från vår vördade ordförande:

Sällan har en ordförande känt sådan stolthet över sina engagerade medlemmar efter en städdag på banan. Från vall till röda målboden pågick en febril verksamhet med att laga, måla, städa och fixa med vår skjutbana. Nu har vi städad vall, nya målställ, rent i hallen och massvis med skräp som eldats upp.

Men framför allt har taket på vår hall äntligen fått ny plåt!

Särskilt roligt var det att se så många av våra nybörjare på plats.

Ett stort tack till alla er som var med hälsar
Ordföranden

Påminnelse: Städdagar nu till helgen

Categories: Påminnelse, Sandabanan
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2022-05-05

Vi ses väl på lördag och söndag på Sanda? Läs längre ned här om städdagarna. Samling kl 9:00 båda dagarna. Kommer du tidigare är det bara att ta itu med något som ser angeläget ut. Här är en lista på några av de saker som ska åtgärdas:

  • Fixa nytt tak på skjuthallen (överlägset viktigaste uppgiften, många händer kommer att behövas!)
  • Laga tavelställen
  • Snickra nya tavlor
  • Städa skjuthallen ordentligt
  • Skyffla upp grus på vallen (tenderar att rasa ner när man skjuter)
  • Städa bakom blinderingen (löv och skräp)
  • Plocka hylsor på gräsmattan
  • Byta fula ljuddämparplattor vid skjutplatserna
  • Äta korv
  • m.m. m.m.

Påminnelse: Hemortens har startat

Categories: Påminnelse, Tävling
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2022-05-03

Sedan 30 april är tävlingen Hemortens banor i gång. Ni som anmält er behöver nu komma överens om när ni ska skjuta era starter. För att få genomföra en start behöver någon godkänd av styrelsen vara skjutledare. Tala med någon av de som har rätt att godkänna guldserier. Den personen kan också förklara hur hemortslapparna ska användas och fyllas i.

Vi har några få extra lappar för nybörjare som har missat att anmäla sig. Hör med instruktör eller någon i styrelsen om du vill tävla.

Kolla ditt skyttekonto!

Categories: Påminnelse
Tags: No Tags
Comments: Comments Off
Published on: 2022-05-01

Vi har lagt till en sida med uppgifter om ditt skyttekonto. De flesta har plus på kontot, men en hel del medlemmar behöver sätta in pengar eftersom de ligger på minussidan.

Gå in på sidan och kolla hur det står till med just ditt konto. Om det står på minus betyder det att du inte betalat för till exempel en del tävlingar du anmält dig till, skytte i Farstahallen, märken eller annat. Vänligen sätt in pengar så att du hamnar på plus igen. Uppgifter för inbetalning finns på kontosidan. Du hittar den i menyn, under “Tävling och träning”. Här är en länk direkt till sidan.

OBS! Nytt för anmälan till tävling är att tävlingssekreteraren inte kommer att behandla din anmälan om ditt konto står på minus. Sätt in pengar i god tid så att det täcker de tävlingar du vill delta i.

page 1 of 1

Kommande Händelser

HPSK Ranking 2023
Mnr Namn Poäng
288 Patrik H 69
278 Jonas 51
223 Janne 24
315 Olle 21
164 Mathias 19
348 Teodor 19
378 Johan T 16
250 Mikael L 16
293 Benny 14
251 Martin K 12
349 Torgil 14
371 Christoffer 13
303 Roger 13
372 Simon 13
209 Adam 11
171 Tommie 10
351 Mikael S 7
350 Johan N 5
366 Kim 5
101 Vedat 5
353 Anton 4
226 Niklas 4
263 Robert 4
336 Lasse 3
294 Johan H 2
382 Martin N 1
328 Patrick 1
362 Patrik J 1
368 Stefan A 1
Tomas E 1

Welcome , today is lördag, 2024-02-24