2009

Upper page: Tävlingsresultat

KM Fält C 16 maj Almnäs 2009
1. Andreas resultat 72/94 4poäng 9 3 10 10 7 6 8 7 6 6
2. Janne resultat 59/94 0poäng 4 5 8 0 5 6 7 7 6 11
3. Georg resultat 57/94 2poäng 5 4 7 6 5 8 6 5 5 6
4. Adam resultat 51/94 0poäng 7 3 6 6 0 6 5 2 6 10
5. Frey resultat 25/94 0poäng 7 2 5 0 2 0 0 0 3 6

GrovAcupen deltävling 1 0900523 Sanda
1. Peter N. 46,44,39,45,43,43=260 p
2. Stefan W. 42,42,44,45,46,41=260 p
3. Kjelle 40,42,44,40,45,42=253 p
4. Adam 46,45,40,43,40,36=250 p
5. Micke 42,40,44,42,35,39=242 p
6. Pelle 40,38,32,39,43,38=230 p
7. Niklas 4,8,10,27,20,16=85 p

GrovAcupen deltävling 2 091017 Sanda
1. Stefan W. 42,48,47,44,43,47=271 p
2. Peter N. 43,44,44,41,45,41=258 p
3. Adam 45,40,42,45,35,47=254 p
4. Kjelle 44,3746,45,44,36=252 p
5. Micke 37,40,46,30,39,42=234 p
6. Pelle 38,38,42,29,31,39=217 p
7. Frey 36,39,33,32,18,26=184 p

Totalt efter två deltävlingar!
1. Stefan W. 260+271=531
2. Peter N. 260+258=518
3. Kjelle 252+253=505
4. Adam 250+254=504
5. Micke 242+234=476
6. Pelle 230+234=464
7. Frey 0+184=184
8. Niklas 85+0=85

KM i Precision 26/5-09
1.Johan S. 44,46,45,45,47,49,43=319p 49,46,46=460p 49p särskiljningsserie
2. Kjelle 42,45,47,46,44,46==317p 49,46,48=460p 48p särskiljningsserie
3. Affe 46,45,45,42,47,48,43=316p 47,48,48=459p
4. Adam 47,44,45,47,45,45,44=317p 45,46,47=455p
5. Stefan W. 46,43,47,46,41,45,46=314p 44,43,47=448p
6. Per Q. 45,47,47,44,49,43,40=315p 45,44,44=448p
7. Janne 46,42,44,47,43,43,44=309p 47,43,46=445p
8. Richard 44,45,47,47,46,44,44=317p 43,43,42=445p
9. Andreas N. 45,43,47,37,46,48,39=305p 37,42,45=429p
10. Niclas 43,42,42,48,39,36,45=295p 40,38,37=410p
11. Margita 41,41,41,40,46,40,39=288p
12. Peter 41,43,35,42,44,38,44=287p
13. Micke 39,41,40,44,46,41,36=287p
14. Tommie 44,39,42,40,44,44,33=286p
15. Benno 39,41,45,42,41,39,35=282p
16. Ronnie 36,44,38,41,40,39,40=278p
17. Jörgen 44,32,41,34,38,38,44=271p
18. Markus 32,37,39,44,35,37,40=264p
19. Roger 47,22,35,32,39,39,41=255p
20. Stefan A. 23,19,23,33,31,35,37=201p
21. Fredrik W. 16,13,27,24,19,25,39=163p

Tjejskottet 2009
1 Monica Brunkvist Södertälje Pk 48 46 49 46 47 46
2 Paula Janver Katarina psf 43 47 46 49 45 48 46 324 B 150:-
3 Marina Loginova Borgens Skyttegille 48 43 46 44 48 45 45 319 B 100:-
4 Ann-mari Virtanen Katarina psf 42 48 45 49 45 43 45 317 B 100:-
5 Eva Berggren Pk Svea Ing1 45 45 44 43 47 41 46 311 B 100:-
6 Igge Hesselgren Katarina psf 45 46 43 44 46 43 43 310
7 Maria Enerstrand Pk Svea Ing1 46 43 47 43 40 43 47 309
8 Anette Eriksson Bromma PK 44 42 42 45 43 43 44 303
9 Susanne Larsson Katarina psf 43 43 41 46 38 44 44 299
10 Kerstin Andersson Södertälje Pk 43 43 43 44 38 44 44 299
11 Maria Pihl Pk Svea Ing1 40 34 46 45 46 45 43 299
12 Gunilla Karlsson Södertälje Pk 40 44 44 42 43 41 44 298
13 Maria Örström Uvpsk 36 43 43 44 45 43 42 296
14 Kickie Swedberg Uvpsk 43 44 40 39 41 35 43 285
15 Maria Eng Pk Svea Ing1 33 38 42 34 39 34 27 247Placering ÖB
1 Björn Bogfelt Bromma PK 49 48 47 49 49 48 48 338 S
45 46 43 45 320 B 50 2 Adam Ström Hpsk 45 46
3 Per Larsén Södertälje Pk 45 46 47 45 47 44 44 318 B
4 Mikael Lundberg Uvpsk 44 48 44 44 47 45 44 316
5 Björn Westerlund PK Svea Ing1 44 44 45 44 47 47 43 314
6 Gunnar Berggren PK Svea Ing1 40 47 44 45 48 43 43 310
7 Jan Eng PK Svea Ing1 43 45 39 43 43 47 43 303
8 Sune Janver Katarina psf 40 41 43 40 45 46 44 299
9 Jimmy Öberg PK Svea Ing1 42 46 44 39 36 39 36 282
10 Bo Andersson Södertälje Pk 41 32 39 37 45 36 43 273
11 Ville Kyrkslätt Södertälje Pk 31 41 37 41 35 31 42 258DC Lag
1 Katarina psf Susanne Larsson 299
Ann-mari Virtanen 317
Paula Janver 324 940
2 PK Svea Ing 1 Maria Enerstrand 309
Maria Eng 247
Eva Berggren 311 867
Lag DC+ÖB
1 Monica Brunkvist Per Larsén 332 318 660
2 Anette Eriksson Björn Bogfelt 303 338 641
3 Paula Janver Sune Janver 324 299 623
4 Eva Berggren Gunnar Berggren 311 310 621
5 Susanne Larsson Björn Westerlund 299 314 613
6 Maria Örström Mikael Lundberg 296 316 612
7 Kickie Swedberg Adam Ström 285 320 605
8 Maria Enerstrand Jimmy Öberg 309 282 591
9 Gunilla Karlsson Bo Andersson 298 273 571
10 Kerstin Andersson Ville Kyrkslätt 299 258 557
11 Maria Eng Jan Eng 247 303 55

KM Sportpistol 16/6-09
1. Janne W 532p (274+258) Prec 44,46,46,46,44,48=274 Duell 35,47,45,45,47,39=258
2. Johan S 523p (279+244) Prec 47,43,46,49,47,47=279 Duell 44,33,45,43,33,46=244
3. Richard S 514p (169+157) Prec 48,45,44,47,46,46=276 Duell 33,42,46,37,39,41=238
4. Peter N 506p (264+242) Prec 42,45,45,44,45,43=264 Duell 34,38,41,44,41,44=242
5. Per Q 491p (274+217) Prec 47,50,45,45,44,43=274 Duell 33,34,41,33,36,41=217
6. Björn J 469p (234+235) Prec 38,39,37,43,40,37=234 Duell 30,43,36,44,40,42=235
7. Fredrik W 435p (215+220) Prec 34,31,40,32,43,35=215 Duell 34,31,40,39,39,37=220
8. Stefan S 351p (161+190) Prec 0,42,28,36,27,28=161 Duell 20,27,27,36,42,38 =190
9. Stefan A 318p (164+154) Prec 25,22,28,27,34,28=164 Duell 16,22,36,15,28,37=154
10. Fredrik C 314p (200+114) Prec 35,26,33,32,42,32=200 Duell 5,21,21,7,30,30= 114

Km Grovpistol 1/8-09
1. Adam 423 p (213+210) 44,42,40,41,46,40,44,36,47,43
2. Stefan W. 414 p (215+199) 43,41,43,42,46,44,41,33,36,45
3. Jörgen 342 p (166+176) 33,38,36,34,25,42,31,40,45,18
4. Peter Li-B. 342 p (209+133) 40,43,42,45,39,37,31,28,21,16
5. Peter N.305 p (197+108) 40,38,41,43,35,31,23,17,19,18
6. Stefan S. 187 p (117+70) 30,19,17,26,25,6,8,18,6,32

Vp Tomhylsan (militär Snabbmatch) 8/8 2009
1. Adam 541p 186+181+174p (10sec 47,47,44,48, 8sec 47,45,43,46 6sec 45,44,44,40)
2. Stefan W. 512p 173+178+161p (10sec 33,48,46,46 8sec 44,42,47,45 6sec 40,37,44,40)
3. Pelle 392p 160+129+103p (10sec 41,43,41,35 8sec 33,29,31,36 6sec 15,29,29,30)
4. Peter N. 305p 124+91+90p (10sec 15,37,42,30 8sec 13,29,27,22 6sec 34,16,15,25)

Tennbucklan VP (Sportpistol) 29/8-09
1. Adam 517 p (257+260) 37,47,42,42,42,47,45,45,40,45,43,42
2. Stefan W. 516p (259+257) 44,45,42,44,44,40,34,45,45,43,47,43
3. Janne 512p (260+252) 44,44,45,45,40,42,42,45,41,37,40,47
4. Fredrik 489p (256+233) 42,44,40,47,42,41,26,41,41,43,41,41
5. Stefan S. 445p (221+224) 29,35,39,42,39,37,35,38,28,44,39,40
6. Peter N. 409p (251+158) 41,46,45,36,43,40,18,32,26,36,24,36,12

Km för nya skyttar 20/9
Precision:
1.Per 281p (46,48,45,46,49,47)
2.Andreas 257p (45,44,40,43,41,44)
3.Frey 252p (43,40,38,45,47,39)
4.Fredrik 247p (43,42,40,44,39,39)
5.Stefan 226p (36,33,39,42,41,35)
Poängfält:
1.Andreas 46poäng 30/16 (6/2,6/4,6/1,6/6,6/3)
2.Frey 44poäng 29/15 (6/2,5/3,6/1,6/6,6/3)
3.Stefan 39poäng 25/14 (6/2,5/4,5/1,4/4,5/3)
4.Per 32poäng 21/11 (6/2,4/3,6/1,3/3,2/2)
5.Fredrik 31poäng 21/10 (5/2,5/3,6/1,1/1,4/3)

KM Militär Snabbmatch 10/10 2009
1. Adam 520p 174+181+165p (10sec 46,40,44,44 8sec 44,46,44,47 6sec 46,37,42,40)
2. Per Q. 519p 169+174+176p (10sec 45,43,43,38 8sec 45,40,43,46 6sec 45,43,43,45)
3. Stefan W. 504p 175+169+163p (10sec 43,43,45,44 8sec 42,39,44,44 6sec 41,43,33,46)
4. Frey 490p 160+180+150p (10sec 38,36,44,42 8sec 46,41,46,47 6sec 35,42,42,31)
5. Stefan S. 480p 170+161+149p (10sec 40,43,42,45 8sec 44,41,41,35 6sec 42,33,34,40)
6. Jörgen 478p 161+185+132p (10sec 39,33,44,45 8sec 45,44,49,47 6sec 40,41,10,41)
7. Niklas 462p 162+156+144p (10sec 35,41,43,43 8sec 43,41,32,40 6sec 39,30,35,40)
8. Micke 441p 158+132+151p (10sec 29,41,45,43 8sec 39,37,21,35 6sec 41,35,41,34)
9. Markus 372p 103+148+121p (10sec 15,36,24,28 8sec 40,29,41,38 6sec 12,34,41,34)
10.Pelle 350p 152+152+46p (10sec 36,44,39,33 8sec 40,34,42,36 6sec 28,0,13,5)

KM i Magnum 18/10 2009
1. Stefan W. 423p (162+133+128)34,45,39,44,44,44,45,46,42,40
2. Peter N. 399p (169+109+121)35,45,39,46,32,46,41,33,44,44
3. Adam 392p (161+132+99)41,38,42,40,49,40,43,24,36,39
4. Frey 340p (132+133+75)35,31,26,30,43,45,45,24,30,21
5. Micke 328p (147+123+58)38,31,39,39,34,45,44,16,12,30
6. Stickan 323p (146+94+83)39,34,39,34,24,35,35,18,32,33
7. Pelle 300p (132+84+84)24,35,30,39,7,32,45,24,32,28
8. Niklas 295p (109+114+72)19,37,25,28,32,38,44,35,22,15
9. Andreas 115p (115+0+0)42,35,38 (bröt pga skada)

Klubbens resultat i externatävlingar:

Resultat Duellserien 2009 del 1
Klass DB
Margita 6/6 32,36,27,26,19,34=174
Klass HB
Ronnie 29/31 31,36,37,27,44,37=212
Klass Ö
Ronnie 29/34 30,39,44,41,34,26=214

Resultat Duellserien 2009 del 2
Klass DB
Margita 8/8 41,34,34,24,29,25=187
Klass HB
Ronnie 26/30 36,36,44,41,37,39=233
Klass Ö
Ronnie 27/33 47,34,40,41,41,34=237

Resultat Duellserien 2009 del 3
Klass DB
Margita 4/4 36,34,39,32,40,29=210
Klass HB
Ronnie 15/22 42,40,41,37,39,41=240
Klass Ö
Ronnie 20/29 44,40,43,46,33,38=244

Resultat Duellserien 2009 del 4
Klass DB
Margita 4/4 29,42,29,27,22,26=175
Klass HB
Ronnie 7/24 47,46,44,41,43,42=263
Klass Ö
Ronnie 24/27 41,42,36,39,40,36=234

Resultat Duellserien 2009 del 5
Klass DB
Margita 3/5 32,32,43,32,39,32=210
Klass HB
Ronnie 10/24 47,42,47,39,44,42=261
Klass Ö
Ronnie 24/32 44,43,37,34,42,39=239

Resultat Duellserien 2009 del 6
Klass DB
Margita 5/5 24,30,45,36,26,32=193
Klass HB
Ronnie 13/19 40,42,44,43,40,43=252
Klass Ö
Ronnie 15/23 41,44,41,45,41,40=252

Resultat Duellserien 2009 Totalt
Klass DB
Margita 4/7 174+187+210+175+210+193=1149 Sämsta resultat 174 fem bästa 975
Klass HB
Ronnie 11/38 212+233+240+263+261+252=1461 Sämsta resultat 212 fem bästa 1249
Klass Ö
Ronnie 22/47 214+237+244+234+239+252=1420 Sämsta resultat 214 fem bästa 1206

Faxans vinterfält 15/2
Vapengr. C3
Thomas placering 53/56 resultat 37/24 17p
Vapengr. C2
Stefan placering 10/27 resultat 41/24 16p
Adam placering 18/27 resultat 38/20 0p
Vapengr. C1
Andreas N. placering 3/34 resultat 45/26 16p standardmedalj i brons
Micke placering 27/34 resultat 33/22 8p
Vapengr. A2
Stefan placering 4/19 resultat 38/24 8p
Vapengr. R3
Thomas placering 35/35 resultat 22/16 3p
Vapengr. R2
Adam placering 1/13 resultat 43/25 13p standardmedalj i brons
Vapengr. R1
Andreas N. placering 4/10 resultat 37/23 6p
Micke placering 7/10 resultat 29/21 9p

Håtunaleken 18/4
Vapengrupp C
Andreas N. Placering 25/54 Resultat 47,48,40,44,46,44=269
Adam Placering 26/54 Resultat 45,46,45,44,45,44=269
Thomas Placering 30/54 Resultat 45,48,42,48,44,39=266
Alf Placering 34/54 Resultat 43,46,45,47,42,40=263

Mälarskottet 25/4 Sätra Precision C 2009
Klass C3
Thomas placering 10/15 resultat 47,46,46,45,47,44=275 Standardmedalj brons
Klass C2
Jan-Olof placering 7/28 resultat 42,47,44,45,45,47=270
Adam placering 15/28 resultat 46,44,41,45,48,39=263
Klass ÖC
Adam placering 15/18 resultat 43,42,47,41,44,47=264
Lag C
Handen 1 placering 4/5 resultat
Adam 263
Thomas 275
Jan-Olof 270
totalt 808

STOCKHOLMS PISTOLSKYTTEKRETS SERIETÄVLING 2009
Resultat från 1:a matchen
Div 3B
LM Ericsson 2-Svea Ing 1 .45 662-647
Atlas Copco 6-Handen 2 684-695
Södertälje 2-Salem 3 688-675
Div 3D
Securitas-Salem 1 673-721
Hornsberg-Handen 4 717-718
Svea Ing 1 5 Har ledigt
Div 4A
Handen 3-Svea Ing 1 1 692-694
Handen 1 Har ledigt
Tyresö 2 Har ledigt

STOCKHOLMS PISTOLSKYTTEKRETS SERIETÄVLING 2009
Resultat från 2:a matchen
Div 3B
Svea Ing 1 .45–Handen 2 675-728
Salem 3–Atlas Copco 6 672-736
Södertälje 2–LM Ericsson 2 696-668
Div 3D
Handen 4–Securitas 726-670
Hornsberg–Svea Ing 1 5 681-687
Salem 1 Har ledigt
Div 4A
Handen 1–_Tyresö 2 716-692
Svea Ing 1 1 Har ledigt
Handen 3 Har ledigt
Serietabellen efter 2:a matchen
Div 3BHanden 2 4 1423
Atlas Copco 6 2 1420
Södertälje 2 2 1384
Salem 3 2 1347
Svea Ing 1 .45 2 1322
LM Ericsson 2 0 1330
Div 3DHanden 4 4 1444
Salem 1 2 721
Svea Ing 1 5 2 687
Hornsberg 0 1398
Securitas 0 1343
Div 4AHanden 1 2 716
Svea Ing 1 1 2 694
Handen 3 0 692
Tyresö 2 0 692

STOCKHOLMS PISTOLSKYTTEKRETS SERIETÄVLING 2009
Resultat från 3:e matchen
Div 3B
Atlas Copco 6–Södertälje 2 697-666
Handen 2–LM Ericsson 2 736-673
Salem 3–Svea Ing 1 .45 699-690
Div 3D
Salem 1–Svea Ing 1 5 717-678
Securitas–Hornsberg 532-677
Handen 4 Har ledigt
Div 4A
Handen 1–Handen 3 698-710
Tyresö 2 Har ledigt
Svea Ing 1 1 Har ledigt
Manliga topplistan
Kenneth Karlsson Össeby 196(50,49,48,49)
Lars-Erik Myrberg Nynäshamn 195
Dennis Linder Ballongberget 2 193
Thomas Dahlberg Atlas Copco 1 192
Lennart Rehnström Upplands Väsby 1 192
Henry Runsala Atlas Copco 3 192
Thomas Svensson Kallhäll 191
Lars Öberg SAPK 191
Gunnar Wahlberg Salem 4 191
Conny Bjerkeng Haningeskyttar 191
Lars Eliasson Svea Ing 1 2 190
Göran Svahn Spårvägen 190
Lars-Göran Larsson Svea Ing 1 .45 190
Tomas Hämäläinen Atlas Copco 1 190
Thomas Svensk Handen 2 190
Anders Eriksson Nynäshamn 190
2 skyttar 188
5 skyttar 187
3 skyttar 186
Serietabellen efter 3:e matchen
Div 3B Handen 2 6 2159
Atlas Copco 6 4 2117
Salem 3 4 2046
Södertälje 2 2 2050
Svea Ing 1 .45 2 2012
LM Ericsson 2 0 2003
Div 3DHanden 4 4 1444
Salem 1 4 1438
Svea Ing 1 5 2 1365
Hornsberg 2 2075
Securitas 0 1875
Div 4AHanden 1 2 1414
Handen 3 2 1402
Svea Ing 1 1 2 694
Tyresö 2 0 692

STOCKHOLMS PISTOLSKYTTEKRETS SERIETÄVLING 2009
Resultat från 4:e matchen
Div 3B
Atlas Copco 6– Svea Ing 1 .45 704-700
Handen 2–Södertälje 2 732-694
LM Ericsson 2– Salem 3 662-717
Div 3D
Salem 1– Hornsberg 671-671
Svea Ing 1 5–Handen 4 681-727
Securitas Har ledigt
Div 4A
Svea Ing 1 1– Handen 1 733-714
Tyresö 2-Handen 3 713-688
Manliga topplistan
Jens O´Konor Atlas Copco 1 194(49,48,48,49)
Ulf Bruman Upplands Väsby 1 193
Fredrik Norrman Kallhäll 1 192
Kjell Brink Katarina 1 192
Mats Åkersten Haningeskyttar 192
Fredrik Asklund Ballongberget 2 191
Kenneth Karlsson Össeby 191
Andreas Båvner Atlas Copco 4 191
Thomas Dahlberg Atlas Copco 1 191
Peter Ljunggren Handen 1 190
Göran Svahn Spårvägen 190
Emil Nord Haningeskyttar 190
Mats Berkler Atlas Copco 1 190
6 skyttar 189
4 skyttar 188
2 skyttar 187

STOCKHOLMS PISTOLSKYTTEKRETS SERIETÄVLING 2009
Resultat från 5:e matchen
Div 3B
Salem 3– Handen 2 733-735
LM Ericsson 2–Atlas Copco 6 658-720
Svea Ing 1 .45– Södertälje 2 707-680
Div 3D
Svea Ing 1 5– Securitas 703-668
Handen 4– Salem 1 725-703
Hornsberg Har ledigt
Div 4A
Svea Ing 1 1– Tyresö 2 658-679
Handen 1 Har ledigt
Handen 3 Har ledigt
STOCKHOLMS PISTOLSKYTTEKRETS 2009
Serietabellen efter 5:e matchen
Div 3B Handen 2 10 3626
Atlas Copco 6 8 3541
Salem 3 6 3496
Södertälje 2 2 3424
Svea Ing 1 .45 2 3419
LM Ericsson 2 2 3223
Div 3DHanden 4 8 2896
Salem 1 5 2812
Svea Ing 1 5 4 2749
Hornsberg 3 2746
Securitas 0 2543
Div 4ATyresö 2 4 2084
Svea Ing 1 1 4 2063
Handen 3 2 2090
Handen 1 2 2128

Skyttar för världens barn Grimsta 3/5
Vapengr. C2
Janne placering 8/29 46,47,44,46,46,46=275 Standardmedalj brons
Adam placering 12/29 43,42,45,47,49,43=269
Vapengr. C3
Thomas placering 17/19 41,45,46,43,48,44=267

Majtävlingen 9/5 Precision Grimsta
Vapengr. C2
Janne placering 5/25 resultat 48,46,45,48,43,47=277 Standardmedalj brons
Adam placering 11/25 resultat 46,42,47,43,45,43=266
Affe placering 19/25 resultat 44,45,37,42,42,41=251
Vapengr.C3
Kjelle placering 13/15 resultat 44,42,44,46,44,46=266

ÖSM Fält 16-17 maj Almnäs 2009
Vapengrupp ÖC
Andreas placering 97/146 resultat 72/94 4poäng 9 3 10 10 7 6 8 7 6 6
Janne placering 129/146 resultat 59/94 0poäng 4 5 8 0 5 6 7 7 6 11
Georg placering 132/146 resultat 57/94 2poäng 5 4 7 6 5 8 6 5 5 6
Adam placering 137/146 resultat 51/94 0poäng 7 3 6 6 0 6 5 2 6 10
Frey placering 143/146 resultat 25/94 0poäng 7 2 5 0 2 0 0 0 3 6
Vapengrupp ÖR
Adam placering 67/70 resultat 48/94 0poäng 2 3 8 9 4 2 5 4 5 6

Vill passa på att tacka alla er som hjälpte till att sköta station 5 på ÖSM
Frey , georg , Micke , Adam som jobbade båda dagarna &
Thomas , Janne , Andreas & Niklas !
Utan er hjälp hade vi fått skämmas som klubb !
Tack & mycket bra jobbat !
Adam

Krm C Grimsta 24/5-09
Vapengr. Öppen C
Kjelle placering 11/64 48,48,46,47,46,49,48=332 Final 45,46,46=137 Totalt 469 Standardmedalj silver
Thomas placering 15/64 45,48,47,46,49,49,46=330 Standardmedalj silver
Adam placering 38/64 44,44,46,45,47,45,46=317
Affe placering 39/64 45,47,45,48,46,44,42=317
Janne placering 46/64 44,45,45,44,44,48,44=314

Skvalpskottet 31 Maj 2009 Precision Nynäshamn
Vapengr.A3
Kjell E. placering 15/20 resultat 258 p 42,49,43,39,44,41
Vapengr. C2
Adam S. placering 2/23 resultat 277 p 48,46,46,43,48,46 standardmedalj brons 140:- i prispengar
Johan S. placering 9/23 resultat 266 p 43,45,44,46,43,45
Vapengr.C3
Thomas S. placering 13/17 resultat 273 p 43,46,46,47,45,46
Kjell E. placering 9/15 resultat 270 p 42,46,45,48,44,45

Katarinasmällen 6/6
Vapengrupp C
Adam placering 8/48 Resultat 47,46,45,46,46,48=278 Standardmedalj brons
Thomas placering 16/48 Resultat 47,44,45,47,48,43=274 Standardmedalj brons
Kjelle placering 17/48 Resultat 47,43,48,47,46,43=274 Standardmedalj brons
Affe placering 26/48 Resultat 45,45,46,44,45,45=270
Janne placering 38/48 Resultat 44,44,40,46,43,43=260
Niklas placering 48/48 Resultat 44,36,35,37,35,38=225

Klassvis resultatlista för Rikstävlingen 16/5-7/6 2009
Vapengrupp A3 Klass 1S
Andreas N. 7/30 41,46,35,43,44,43=252 Plakett Brons+Runsten
Vapengrupp A3 Klass 2
Adam S. 135/253 42,39,38,43,40,47=249
Stefan W. 172/253 39,42,43,41,39,38=242
Vapengrupp A3 Klass 3
Kjell E. 55/197 46,46,46,46,46,46=276 Standardmedalj Silver
Vapengrupp B Klass 2
Adam S. 23/269 45,46,50,45,46,43=275 Standardmedalj Brons Plakett Silver+Keps
Richard S. 76/269 43,45,42,46,42,46=264
Peter N. 153/269 44,41,43,39,41,45=253
Björn J. 254/269 34,30,41,33,35,36=209
Vapengrupp C Klass 1B
Per Q. 6/137 45,47,47,44,49,43=275 Standardmedalj Brons Plakett Silver+Keps
Micael E. 63/137 39,41,40,44,46,41=251 Plakett Brons
Niklas W. 65/137 42,44,40,43,41,40=250 Plakett Brons
Vapengrupp C Klass 1S
Andreas N. 30/128 45,43,47,37,46,48=266 Plakett Brons
Tommie L. 56/128 44,39,42,40,44,44=253 Plakett Brons
Frey O. 71/128 42,40,43,39,40,40=244
Georg K. 86/128 44,44,41,29,40,32=230
Vapengrupp C Klass 1U
Roger E. 72/98 47,22,35,32,39,39=214
Stefan A. 94/98 23,19,23,33,31,35=164
Fredrik W. 97/98 16,13,27,24,29,25=134
Vapengrupp C Klass 2
Alf L. 196/803 46,45,45,42,47,48=273 Standardmedalj Brons Plakett Brons
Adam S. 213/803 47,44,45,47,45,45=273 Standardmedalj Brons
Richard S. 219/803 44,45,47,47,46,44=273 Standardmedalj Brons
Stefan W. 331/803 46,43,47,46,41,45=268
Jan-olof W. 399/803 46,42,44,47,43,43=265
Björn J. 476/803 41,46,39,48,42,45=261
Peter N. 679/803 41,43,37,42,44,38=245
Benno W. 711/803 31,41,45,42,41,39=239
Vapengrupp C Klass 3
Kjell E. 291/315 42,45,47,46,44,46=270

Resultat Lyckträffen 9/8 2009 Grimsta
Klass C3
Thomas placering 10/12 resultat 45,46,45,46,47,44=273 Standardmedalj Brons
Klass C2
Adam placering 8/13 resultat 45,47,42,42,45,47=268
Janne placering 9/13 resultat 44,43,43,45,48,45=268
Kretsprecision Lövsta 15/8-09
Vapengrupp Öpen C
Janne placering 7/41 Resultat 48,48,43,49,45,46=279 Standardmedalj Brons
Adam placering 18/41 Resultat 46,47,45,46,43,43=270

Mälarskottet 5/9 Sätra Precision C 2009
Klass C3
Kjelle placering 8/14 resultat 48,45,46,46,44,45=274 Standardmedalj brons
Thomas placering 10/14 resultat 42,46,48,46,44,45=271
Klass C2
Adam placering 5/14 resultat 43,43,45,45,44,44=264
Janne placering 8/14 resultat 44,45,46,43,41,40=259
Lag C
Handen 1 placering 5/6 resultat
Kjelle 274
Thomas 271
Jan-Olof 259
totalt 804

Sveaskottet 6/9 Almnäs Precision C 2009
Klass C3
Kjelle placering 3/14 resultat 48,46,48,46,47,47=282 Standardmedalj silver 100:- i prispengar
Thomas placering 7/14 resultat 46,48,46,46,46,43=275 Standardmedalj brons
Klass C2
Adam placering 3/11 resultat 45,44,46,47,49,42=273 Standardmedalj brons 80:- i prispengar
Janne placering 9/11 resultat 41,38,43,46,43,46=257
Klass C1
Per Q. placering 4/12 resultat 45,45,45,49,46,43=273 Standardmedalj brons

Grimstaträffen Precision 19/9 2009
Vapengrupp C1
Per Q. placering 3/13 resultat 272p (45,46,44,47,47,43) 150:- i prispengar
Vapengrupp C2
Johan placering 10/21 resultat 272p (47,44,46,44,43,48)
Adam placering 15/21 resultat 265p (40,47,45,45,43,45)
Vapengrupp C3
Kjelle placering 8/19 resultat 276p (44,47,44,46,47,48) standardmedalj i brons
Thomas placering 12/19 resultat 272p (44,45,45,44,46,48)

Nybörjarskjutning. Precision & Fält Grimsta 20/9 2009
Precision:
Klass A
Placering 6/15 Andreas 257p (45,44,40,43,41,44)
Placering 7/15 Frey 252p (43,40,38,45,47,39)
Placering 12/15 Stefan 226p (36,33,39,42,41,35)
Precision:
Klass B
Placering 1/40 Per 281p (46,48,45,46,49,47)
Placering 10/40 Fredrik 247p (43,42,40,44,39,39)
PoängFält:
Klass A
Placering 1/16 Andreas 46poäng 30/16 (6/2,6/4,6/1,6/6,6/3 Särskjutning 6/3,5/3) 16p
Placering 5/16 Frey 44poäng 29/15 (6/2,5/3,6/1,6/6,6/3) 21p
Placering 14/16 Stefan 39poäng 25/14 (6/2,5/4,5/1,4/4,5/3) 15p
PoängFält:
Klass B
Placering 28/42 Per 32poäng 21/11 (6/2,4/3,6/1,3/3,2/2) , 22p
Placering 32/42 Andreas 31poäng 21/10 (5/2,5/3,6/1,1/1,4/3) , 14p

Eggebyträffen i Fält Upplands väsby 4/10 2009
Vpgr.C2
Stefan W. placering 14/34 resultat 39/25 31p (5,4,3,6,5,5,6,5)
Vpgr.C1
Andreas N. placering 4/24 resultat 43/26 32p (6,5,6,6,5,5,6,4) Standardmedalj Brons
Vpgr.A2
Stefan W. placering 2/27 resultat 43/28 22p (5,5,5,6,6,5,6,5) Standardmedalj Brons
Vpgr.A1
Andreas N. placering 8/12 resultat 26/15 11p (2,1,3,4,4,6,6,0)

Katarinaträffen i Fält Tullinge 11/10 2009
Vpgr.C1
Andreas N. placering 9/25 resultat 44/18 23p (6,6,5,5,4,6,6,6)
Vpgr.C2
Stefan W. placering 13/22 resultat 40/19 14p (6,3,6,5,5,3,6,6)

Mörkerfält i Tullinge 28/11 2009
Vpgr.A1
Fredrik W. placering 2/11 resultat 42 & 57p (6,6,8,8,6,8) Standardmedalj brons 100:- i prispengar
Micael E. placering 6/11 resultat 34 & 73p (6,5,5,9,5,4)
Vpgr.A2
Stefan W. placering 1/12 resultat 45 & 81p (7,7,7,10,7,7) Standardmedalj brons 210:- i prispengar
Vpgr.B2
Adam S. placering 1/1 resultat 27 & 28p (2,6,2,8,2,7) 120:- i prispengar
Vpgr.C1
Niklas W. placering 8/15 resultat 37 & 65p (5,6,4,9,7,6)
Fredrik W. placering 9/15 resultat 36 & 39p (3,7,8,4,7,7)
Micael E. placering 10/15 resultat 35 & 51p (4,5,7,6,5,8)
Gisli J. placering 15/15 resultat 12 & 18p (3,5,0,2,0,2)
Vpgr.C2
Stefan W. placering 8/17 resultat 42 & 63p (6,7,8,6,7,8)
Adam S. placering 15/17 resultat 28 & 57p (5,6,4,6,0,7)


Welcome , today is måndag, 2017-05-08