2007

Upper page: Tävlingsresultat

Resultat Handen Open 2007
Omgång 1 Omgång 2 Omgång 4
Kenneth Arnesen 48,43,45,45=181p Tommy Mellberg 45,47,47,50=189p Tommy Mellberg 45,50,48,47=190p
Elitskyttesällskapet SAPK SAPK
Gunnar Reiher 44,46,39,46=175p Peter Siegel 46,47,47,43=183p Mats Berkler 48,46,46,48=186p
Elitskyttesällskapet Katarina Psf Atlas Copco
Roger Carlsson 46,48,47,47=188p Janne Engström 45,47,45,44=181p Thomas Dahlberg 48,46,49,47=190p
Elitskyttesällskapet Atlas Copco Atlas Copco
Stefan Winzell 38,43,38,44=163p Gunnar Reihler 41,39,43,42=165p Jens O´Konnor 45,47,50,48=190p
Handens Psk Elitskyttesällskapet Atlas Copco
Susanne Larsson 42,44,44,40=170p Johan Mattsson 45,46,46,46=182p
Katarina Psf Katarina Psf
Jens O´Konnor 47,48,46,46=187p Anders Turebrand 48,47,42,48=185p
Atlas Copco Atlas Copco Omgång 5 FINAL
Richard Thomsson 35,43,35,42=155p Johan Backe 49,43,45,44=181p Tommy Mellberg 44,48,48,48=188p
Handens Psk Atlas Copco SAPK
Tobias Larsson 43,44,44,50=181p Mats Berkler 45,48,47,47=187p Jens O´Konnor 49,49,45,48=191p
Atlas Copco Atlas Copco Atlas Copco
Janne Engström 44,44,42,46=176p Jonas Eriksson 46,45,44,44=179p
Atlas Copco Västbo Pk
Thomas Dahlberg 49,47,48,48=192p AnnMari Virtanen 44,49,48,45=186p
Atlas Copco Katarina Psf
Anders Atterberg 47,48,46,46=187p Anders Atterberg 45,45,46,47=183p
Össeby Psk Össeby Psk
Peter Siegel 47,45,49,45=186p Thomas Dahlberg 48,48,47,50=193p
Katarina Psf Atlas Copco
AnneMari Virtanen 44,46,47,47=184p Tobias Larsson 47,47,47,48=189p
Katarina Psf Atlas Copco
Kickie Svedberg 40,43,44,42=169p Jens O´Konnor 46,46,48,49=189p
UpplandsVäsby Psk Atlas Copco
Jonas Eriksson 43,48,48,43=182p Roger Carlsson 44,46,46,46=182p
Västbo Pk Elitskyttesällskapet
Alf Lundgren 42,45,41,41=169p Kenneth Arnesen 46,42,46,45=179p
Handens Psk
Mats Berkler 47,48,49,46=190p
Atlas Copco Omgång 3
Tommy Mellberg 48,45,47,49=189p
SAPK
Johan Backe 45,42,40,45=172p Tommy Mellberg 48,48,47,18=191p
Atlas Copco SAPK
Per Lindberg 37,23,30,41=131p Janne Engström 45,45,41.42=173p
Atlas Copco Atlas Copco
Patrik Ålander 44,45,43,43=175p Anders Turebrand 47,45,45,49=186p
Atlas Copco Atlas Copco
Anders Turebrand 47,47,50,49=193p Mats Berkler 48,49,48,46=191p
Atlas Copco Atlas Copco
Emil Jancovic 0,0,0,0=0p (WO) AnnMari Virtanen 45,45,47,43=180p
Atlas Copco Katarina Psf
Johan Mattsson 46,46,48,45=185p Thomas Dahlberg 46,48,45,47=186p
Atlas Copco
Jens O´Konnor 47,49,48,48=192p
Atlas Copco
Roger Carlsson 45,48,46,46=185p

Grova Cupen deltävling 3 070311 Sanda
1. Kjelle 43,46,45,41,44,44= 263 p
2. Stefan 40,41,40,36,33,39=229 p
3. Adam 29,38,41,41,38,38=225 p
4. Peter N. 41,30,40,37,34,37=219 p
5. Janne W. 24,33,37,44,30,39=207 p
6. Affe 40,33,17,27,32,47=196 p
7. Jörgen 41,30,38,24,32,28=193 p
Efter tre deltävlingar
1. Kjelle 268+282+263=813 p
2. Peter N. 220+216+219=655 p
3. Affe 217+211+196=624 p
4. Adam 184+213+225=622 p
5. Jörgen 201+174+193=568 p
6. Stefan 0+235+229=464 p
7. Richard 221+221+0=442 p
8. Mats 223+0+0=223 p
9. Janne W. 0+0+207=207 p
10. Kickie 132+0+0=132 p

(Prel) Resultat Tjejskottet 5/5 2007
Klass DC samt deltävling 1 i Tjejcupen.
1. Anne Mari Virtanen Katarina Psf 48,47,46,47,48,49,49=334p+46,45,46=471p S
2. Maria Pihl Pk Svea Ing 1 47,45,49,47,42,44,46=320p+48,49,46=463p B
3. Mia Norman I2 Skf 46,46,47,45,45,47,45=321p+45,46,45=457p S
4. Erika Buckard UpplandsVäsby Psk 47,45,46,45,41,44,47=315p+45,46,48=454p
5. Monika Brunkvist Södertälje Pk 44,47,42,48,44,47,45=317p+45,45,44=451p B
6. Haide Forsberg-Jonasson Sthlm.polisens Skf 47,44,48,42,45,47,46=319p+44,44,43=450p B
7. Susanne Larsson Katarina Psf 46,47,44,43,47,45,48=320p+48,43,39=450p B
8. Eva Berggren Pk Svea Ing 1 47,45,44,46,43,47,43=315p+44,44,46=449p
9. Lise-Lotte Sannefjordh Sthlm Amatör 48,47,46,45,46,45,44=321p+43+42+43=449p S
10. Caroline Carlström Lidingö Ssk 47,40,48,46,48,47,44=318p+41,44,40=443p B
11. Alexandra Görmarker Södertälje Pk 46,43,46,46,45,44,45=315p+47,45,39=442p
12. Inger Nygård Ballongbergets Skf 46,47,45,44,45,44,44=315p+0p=315p
13. Gunilla Karlsson Södertälje Pk 43,43,48,45,45,48,43=315p+0p315p
14. Madelene Berg Pk Svea Ing 1 40,47,46,46,48,43,44=314p
15. Margareta Ericsson UpplandsVäsby Psk 46,44,44,42,44,47,45=312p
16. Paula Janver Katarina Psf 44,46,41,42,46,49,43=311p
17. Ann Kalman Pk Svea Ing 1 43,47,47,44,43,44,43=311p
18. Ingegerd Hesselgren Katarina Psf 43,44,43,45,45,40,46=306p
19. Kerstin Andersson Södertälje Pk 43,43,40,47,45,43=306p
20. Gunnel Lindblom Södertälje Pk 41,42,46,40,43,43,46=301p
21. Kickie Svedberg UpplandsVäsby Psk 40,42,44,43,36,43,38=286p
22. Jenny Söderman Össeby Pk 38,40,41,41,42,39,40=281p
23. Lena Mickelsson Rosersberg Pk 42,43,36,36,42,38,43=280p
24. Maja Persson Elitskyttesällskapet 33,40,37,45,39,44,40=278p
25. Maria Eng Pk Svea Ing 1 37,34,29,38,36,30,31=235p
Klass ÖB Herrar.
1. Urban Jönsson Pk Svea Ing 1 46,49,46,47,48,48,49=333p S
2. Jim Forsberg Rosersberg Pk 45,47,48,46,47,47,50=330p S
3. Thomas Bäverlid UpplandsVäsby Psk 46,47,48,45,44,50,47=327p B
4. Thomas Brandt Pk Svea Ing 1 44,47,42,45,49,46,48=321p B
5. Per Larsèn Södertälje Pk 43,46,49,45,46,45,47=321p B
6. Lars Adsjö UpplandsVäsby Psk 40,43,46,45,50,47,47=318p
7. Ove Lindblom Södertälje Pk 44,45,43,48,45,42,47=314p
8. Sune Janver Katarina Psf 45,44,46,44,48,44,41=312p
9. Glenn Rohlin Pk Svea Ing 1 42,46,45,45,43,42,47=310p
10. Jan Eng Pk Svea Ing 1 41,43,45,46,45,47,41=308p
11. Kjell Eriksson Ballongbergets Skf 42,42,47,48,42,40,43=302p
12. Kjell Larsson Katarina Psf 43,42,42,41,42,41,46=297p
13. Adam Ström Handens Psk 45,41,45,46,44,37,38=296p
14. Gunnar Berggren Pk Svea Ing 1 41,41,39,43,41,40,44=289p
15. Ville Kyrkslätt Södertälje Pk 41,42,40,41,36,45,40=285p
16. Göran Hesselgren Katarina Psf 38,39,34,23,38,44,40=256p
3-manna Damlag.
1. Katarina Psf 965p (Anne Mari Virtanen, Paula Janver, Susanne Larsson)
2. Pk Svea Ing 1 946p (Eva Berggren, Maria Pihl, Ann Kalman)
3. Södertälje Pk 933p (Monika Brunkvist, Gunilla Karlsson, Gunnel Lindblom)
4. UpplandsVäsby Psk (Kickie Svedberg ,Erika Buckard, Margareta Ericsson)
Parlag C-Dam + B-Herr
1.Urban Jönsson+ Ann Kalman Pk Svea Ing 1 644p
2. Thomas Bäverlid+ Erika Buckard UpplandsVäsby Psk 642p
3. Per Larsén+ Monika Brunkvist Södertälje pk 638p
4.Thomas Brandt+ Madelene Berg Pk Svea Ing 1 635p
5.Glenn Rohlin+ Maria Pihl Pk Svea ing 1 630p
6.Sune Janver+ Paula Janver Katarina Psf 623p
7. Kjell Larsson+ Susanne Larsson Katarina Psf 617p
v8. Kjell Eriksson+ Inger Nygård Ballongbergets Skf 617p
9. Ove Lindblom+ Gunnel Lindblom Södertälje Pk 615p
10. Jim Forsberg+ Lena Mickelsson Rosersberg Pk 610p
11. Gunnar berggren+ Eva Berggren Pk Svea Ing 1 604p
12. Lars Adsjö+ Kickie Svedberg UpplandsVäsby Psk 604p
13. Ville Kyrkslätt+ Kerstin Andersson Södertälje Pk 591p
14. Adam Ström+ Maja Persson Handens Psk/Elitskyttesällskapet 574p
15. Göran Hesselgren+ Ingegerd Hesselgren Katarina Psf 562p
16. Jan Eng+ Maria Eng Pk Svea Ing 1 543p
17. Bo Andersson+ Gunilla Karlsson Söderetälje Pk 315p
18. Fredrik Söderman+ Jenny Söderman Össeby Pk 281p
Förklaringar:
S= Standardmedalj silver
B= Standardmedalj brons

KM i Fält vapengrupp C, 6/5 på Össebyträffen
1. Sonny 4,6,5,6,5,4,5,5=40 träff, 22 figurer, 26 poäng
2. Adam 5,6,6,6,3,5,5,4=40 träff, 19 figurer, 20 poäng
3. Mats 4,5,5,6,5,3,4,6=38 träff, 20 figurer, 23 poäng
4. Kickie 5,4,4,5,5,4,5,5=37 träff 20 figurer 14 poäng
5. Thomas 4,5,5,6,5,4,2,3=34 träff, 19 figurer, 11 poäng
6. Peter N. 3,2,5,4,3,5,4,5=31 träff 18 figurer 15 poäng

Glasblocket(Standardpistol) 15/5-07
1. Thomas S. 280 p (96+92+92) 48,48,47,45,46,46
2. Stefan W. 280p (94+97+89) 47+47+50+47+43+46
3. Kjelle 273p (96+90+87) 47+49+44+46+39+48
4.Affe 273p (94+92+87) 47+47+46+46+41+46
5. Peter N. 271p (92+94+85) 46+46+47+47+45+40
6. Melissa 268p (91+94+83) 44+47+46+48+37+46
7. Benny V. 266p (91+88+87) 47+44+44+44+41+46
8. Adam 265p (95+87+83) 47+48+47+40+41+42
9. Richard 261p (82+92+87) 38+44+47+45+42+45
10. Jörgen B. 250p (90+77+83) 45+45+35+42+44+39
11. Annika 230p (93+71+66) 48+45+35+36+32+34
12. Mattias 215p (89+47+79) 45+44+0+47+41+38

KM Standardpistol 22/5-07
1. Adam 187+182+189=558 (49,46,46,46,44,47,43,48,45,50,48,46)
2. Tomas S. 193+182+177=552 (47,50,49,47,44,42,48,48,46,40,47,44)
3. Stefan W. 179+188+175=542 (45,46,44,44,46,48,47,47,46,44,44,41)
4. Benno 182+182+169=533 (47,43,44,48,49,44,46,43,47,41,41,40)
5. Dennis 184+173+162=519 (45,46,46,47,44,43,42,44,33,45,47,37)
6. Jörgen 168+178+171=517 (40,47,44,47,45,45,44,44,42,44,43,42)
7. Peter N. 180+172+159=511 (45,44,44,47,39,45,44,44,33,45,41,40)
8. Alf 179+171+153=503 (42,42,49,46,38,43,48,42,29,41,39,44)
9. Lisbeth 168+160+171=500 (38,41,43,46,46,45,34,35,37,44,46,45)
10. Nils-olof 167+163+141=471 (46,43,42,36,39,40,39,45,43,28,42,28)

Grova Cupen deltävling 1 070529 Sanda
1. Peter Lj. 42,43,37,42,46,47=257 p
2. Kjelle 41,40,47,39,42,44=253 p
3. Stefan W. 43,39,43,42,37,36=240 p
4. Rickard 27,41,41,38,41,42=230 p
5. Adam 25,28,48,40,45,41=227 p
6. Benno 24,39,36,46,38,41=224 p
7. Affe 36,34,41,32,36,34=213 p
8. Dennis 35,39,34,39,35,31=213 p
9. Peter N. 34,31,34,33,32,44=208 p
10. Nils-olof 32,37,33,33,32,38=205 p
11. Annika 40,32,29,36,28,36=201 p
12. Jörgen 29,34,30,33,41,34=201 p
13. Janne 18,20,32,35,31,32=168 p

KM i Precision 5/6-07
1.Peter Lj. 47,48,46,45,49,44,49=328 46,46,46=466 p
2. Adam 45,49,48,46,44,44,47=323 43,46,48=460 p
3. Kjelle 45,46,44,47,46,44,48=320 48,47,45=460p
4. Thomas 46,47,46,43,43,48,44=317 47,44,45=453p
5. Mats 43,43,41,43,45,42,46=303 46,45,44=438p
6. Stefan W. 45,43,44,38,41,44,46=301 46,45,40=432p
7. Affe 43,37,39,42,45,43,45=294 46,42,45=427p
8. Lisbeth 39,42,45,38,46,44,43=299 42,42,44=427p
9. Björn Lj. 32,39,45,48,44,42,45=295 40,40,47=422p
10. Peter N. 39,44,42,44,42,39,42=294 44,42,41=421p
11. Birgitta 43,37,43,42,40,45,42=292p
12. Dennis 42,41,37,43,43,42,43=291p
13. Micke D 44,43,44,38,38,39,44=290p
14. Janne 41,43,42,38,44,44,38=290p
15. Jörgen 38,38,44,41,43,39,44=287p
16. Nils-olof 37,39,30,43,40,39,38=266p

Tennbucklan VP (Sportpistol) 12/6-07
1. Stefan W. 531 p (257+274) 43,42,41,45,42,44,48,44,45,46,46,45
2. Thomas S. 529p (270+259) 44,45,48,41,45,47,43,45,45,39,43,44
3. Adam 526p (260+266) 45,44,43,43,42,43,45,43,44,47,45,42
4. Affe 515p (261+254) 44,46,45,41,45,40,35,44,41,42,46,46
5. Kjelle 505p (269+236) 45,44,46,43,46,45,36,41,41,34,41,43
6. Peter N. 493p (242+251) 41,44,42,30,40,45,41,42,45,42,39,42
7. Melissa 493p (253+240) 43,43,43,41,41,42,46,42,46,47,42,17
8. Dennis 491p (243+248) 41,38,39,46,38,41,37,45,40,41,45,40
9. Richard 490p (243+247) 42,38,43,35,42,43,41,39,38,46,45,38
10. Janne 478p (243+235) 42,42,45,35,38,41,22,44,39,45,41,44
11. Nils-olof 469p (235+234) 39,38,39,41,41,37,40,42,44,28,46,34

KM Sportpistol 19/6-07
1. Stefan W. 551p (268+283) 45,46,43,42,45,47,49,45,45,44,50,50
2. Adam 539p (268+271) 41,47,43,44,45,48,45,46,44,42,45,49
3. Affe 538p (271+267) 43,45,44,46,47,46,45,45,42,45,46,44
4. Thomas 525p (268+257) 46,43,46,45,45,43,48,40,46,46,33,44
5. Benno 502p (253+249) 45,46,39,43,40,40,37,37,37,45,47,46
6. Richard 495p (238+257) 41,31,40,45,44,37,41,43,41,48,41,43
7. Jörgen 492p (248+244) 41,42,35,43,41,46,40,41,41,42,41,39
8. Nils-olof 452p (246+206) 42,40,43,40,40,43,42,39,38,24,30,33
9. Annika 382p (218+164) 34,36,43,34,37,34,33,22,17,39,31,22

KM Militär Snabbmatch 21/8 2007
1. Kjelle 551p 187+179+185p (10sec 46,47,44,50 8sec 45,43,46,45 6sec 44,46,49,46)
2. Adam 544p 189+177+178p (10sec 47,48,50,44 8sec 46,42,45,44 6sec 41,44,46,47)
3. Stefan W. 528p 175+179+174p (10sec 43,43,41,48 8sec 44,47,46,42 6sec 45,43,47,39)
4. Benno W. 523p 176+177+170p (10sec 42,41,45,48 8sec 44,43,42,48 6sec 43,42,42,43)
5. Thomas 517p 176+173+168p (10sec 44,43,45,44 8sec 42,35,47,49 6sec 45,37,45,41)
6. Affe 501p 187+174+140p (10sec 45,46,49,43 8sec 44,48,39,43 6sec 44,47,40,9)
7. Peter N. 495p 172+162+161p (10sec 38,44,45,45 8sec 44,43,34,41 6sec 36,44,44,37)
8. Dennis B. 488p 171+167+150p (10sec 42,42,43,44 8sec 44,44,40,39 6sec 38,41,39,32)
9. Micke D. 466p 174,144,148p (10sec 44,44,43,43 8sec 37,25,38,44 6sec 30,41,35,42)
10. Jörgen B. 445p 160+137,148p (10sec 36,40,43,41 8sec 30,45,43,19 6sec 31,37,46,34)

KM i Fält vapengrupp R, 23/9-2007 Össeby
1. Adam Resultat 39/22 19p 3 5 5 5 6 4 6 5
2. Mats Resultat 35/22 13p 2 4 4 5 4 6 6 4
3. Sonny Resultat 35/20 14p 4 5 3 2 6 4 5 6
4. Peter N. Resultat 28/20 17p 1 1 4 4 6 3 4 5
5. Thomas Resultat 23/14 10p 2 4 3 4 3 5 1 1
6. Birgitta Resultat 14/9 8p 0 0 4 2 1 3 2 2

KM i Magnum 20/10 2007
1. Peter N. 371p (45,32,43=120, 46+48+48=142, 30+43+46=109)
2. Affe 362p (40+34+36=110, 42+50+47=139, 37+44+32=113)
3. Adam 345p (32+39+41=112, 45+42+47=134, 37+33+29=99)
4. Benno 339p (38+38+32=108, 46+43+38=126, 24+43+38=105)
5. Stefan 306p (26+34+34=94, 37+43+44=124, 12+35+41=88)

Grova Cupen deltävling 2 071023 Sanda
1. Kjelle 44,44,43,45,41,43=260 p
2. Peter N. 42,44,43,42,42,38=251 p
3. Adam 36,41,39,46,35,39=236 p
4. Affe 31,37,43,39,32,40=232 p
5. Stefan W. 37,38,39,37,40,39=230 p
6. Jörgen 42,34,38,35,36,40=225 p
7. Benno 31,37,43,39,32,40=222 p
Totalt efter två deltävlingar
1.Kjelle 253+260=513p
2.Stefan W. 240+230=470p
3.Adam 227+236=463p
4,Peter N. 208+251=459p
5.Benno 224+222=446
6.Affe 213+232=445
7.Jörgen 201+225=426p
8.Peter Lj 257+0=257p
9.Richard 230+0=230p
10.Dennis 213+0=213p
11.Nils-olof 205+0=205
12.Annika201+0=201p
13.Janne 168+0=168p

Skinkskjutningen 8/12
1 Rickard
2 Peter N
3 Kenneth
4 Jugge
5 Andreas
6 Stefan
7 Melissa
8 Emélie
9 Tommy, Peter L, Kari och Adam

Klubbens resultat i externatävlingar:

Trettondagssmällen 6/1 Enköping
Vapengr. Fin (C+B)
Adam placering 21/57 resultat 40,36,42,47,46,51=262
Mats placering 46/57 resultat 34,27,38,40,40,45=224
Kickie placering 47/57 resultat 39,37,42,42,24,40=224
Birgitta placering 51/57 resultat 23,37,41,43,26,34=204
Melissa placering 53/57 resultat 32,16,36,30,33,41=188
Richard placering 55/57 resultat 26,29,41,35,3,13=174
Vapengr. Grov (A+R)
Mats placering 37/45 resultat 31,35,45,25,6,32=174
Kickie placering 43/45 resultat 25,6,7,31,23,41=133
Richard placering 44/45 resultat 28,29,0,17,16,34=124
Birgitta placering 45/45 resultat 15,5,6,14,14,31=85
Vapengr.Fin+Grov
Mats placering 38/45 resultat 224+174=398
Kickie placering 41/45 resultat 224+133=337
Richard placering 44/45 resultat 174+124=298
Birgitta placering 45/45 reultat 204+85=289

Faxans vinterfält 11/2
Vapengr. C3
Adam placering 22/37, resultat 45/23 standardmedalj i brons
Vapengr. C1
StefanW. placering 6/20, resultat 42/21
Vapengr. B3
Adam placering 4/8, resultat 46/23 standardmedalj i brons

Ringrostarna Poängfält Ekebyboda Uppsala 4/3 2007
Vapengrupp B3
Adam placering 7/9 Resultat 70p 7,9,10,10,8,12,7,7 särskj.poäng 27p
Vapengrupp C3
Adam placering 43/47 Resultat 64p 6,7,10,4,7,12,8,10 särskj.poäng 20p

Katarinasmällen 9/4
Vapengrupp C
Adam placering 15/56 Resultat 47,45,45,46,46,46=275 Standardmedalj Brons
Janne placering 25/56 Resultat 46,43,43,47,45,45=269
Affe placering 47/56 Resultat 35,44,37,47,46,44=253

Håtunaleken 21/4
Vapengrupp C
Alf Placering 47/74 Resultat 40,44,46,46,45,43=264
Adam Placering 60/74 Resultat 42,39,44,39,47,42=253

Sveaträffen 20070522 Poängfält samt Kretsmästerskap i vapengrupp B
Vapengr. Öppen B
Adam placering 28/38 Resultat 6,8,10,6,7,7,6,8=58 poäng 8 särskiljningspoäng
Vapengr.C1
Stefan W. placering 1/12 Resultat 9,5,10,8,7,7,7,8=61 poäng 12 särskiljningspoäng 180:-
Vapengr.C3
Adam placering 32/40 Resultat 2,9,9,10,9,7,8,8=62 8 särskiljningspoäng

STOCKHOLMS PISTOLSKYTTEKRETS SERIETÄVLING 2007 Resultat från 1:a matchen
Div 3B
Upplands Väsby 2 – Handen 3 689-727
Lövsta 2 – Svea Ing 1 2 695-724
Katarina 4 – Bromma 1 719-737
Div 3C
S:t Eriks – Stockholms Lvf 731-732
Lövsta 1 – Tyresö 2 687-696
Upplands Väsby 3 – Handen 2 698-706
Div 3D
Atlas Copco 6 – Södertälje 2 689-698
Handen 1 – Salem 3 631-656
Svea Ing 1 4 – Katarina 2 688-668
OMGÅNGENS HÖGSTA LAGRESULTAT: UPPLANDS VÄSBY 1 764(195,186,192,191)
MANLIGA TOPPLISTAN
Thomas Dahlberg Atlas Copco 1 196(48,49,50,49)
Lennart Rehnström Upplands Väsby 1 195
Mattias Ljunggren Handen 3 193
Anders Turebrand Atlas Copco 3 193
Patrik Skottke Lövsta 4 192
Mikael Lundberg Upplands Väsby 1 192
Nils-Ola Svensson Svea Ing 1 2 191
Göran Granqvist SAPK 191
Thomas Bäverlid Upplands Väsby 1 191
Tomas Hämäläinen Atlas Copco 1 191
Tommy Mellberg SAPK 191
Micke Thorndal Salem 4 190
Pelle Lindahl Lövsta 3 190
Clas Ögren Tyresö 1 190
Tomas Branth Svea Ing 1 1 190
7 skyttar 189
8 skyttar 188 (Affe Handen 2)
4 skyttar 187
12 skyttar 186
3 skyttar 185
13 skyttar 184

STOCKHOLMS PISTOLSKYTTEKRETS SERIETÄVLING 2007 Resultat från 2:a matchen
Div 3B
Handen 3 – Svea Ing 1 2 725-715
Bromma 1 – Lövsta 2 734-651
Katarina 4 – Upplands Väsby 2 698-697
Div 3C
Stockholms Lvf – Tyresö 2 722-718
Handen 2 – Lövsta 1 695-706
Upplands Väsby 3 – S:t Eriks 710-724
Div 3D
Södertälje 2 – Salem 3 688-694
Katarina 2 – Handen 1 709-679
Svea Ing 1 4 – Atlas Copco 6 705-699
STOCKHOLMS PISTOLSKYTTEKRETS 2007
Serietabellen efter 2:a matchen
Div 3B
Bromma 1 4 1471
Handen 3 4 1452
Svea Ing 1 2 2 1439
Katarina 4 2 1417
Upplands Väsby 2 0 1386
Lövsta 2 0 1346
Div 3C
Stockholms Lvf 4 1454
S:t Eriks 2 1455
Tyresö 2 2 1414
Handen 2 2 1401
Lövsta 1 2 1393
Upplands Väsby 3 0 1408
Div 3D
Svea Ing 1 4 4 1393
Salem 3 4 1350
Södertälje 2 2 1386
Katarina 2 2 1377
Atlas Copco 6 0 1388
Handen 1 0 1310

STOCKHOLMS PISTOLSKYTTEKRETS SERIETÄVLING 2007 Resultat från 3:e matchen
Div 3B
Lövsta 2 – Katarina 4 695-708
Svea Ing 1 2 – Upplands Väsby 2 732-710
Bromma 1 – Handen 3 716-698
Div 3C
Lövsta 1- Upplands Väsby 3 691-677
Tyresö 2- S:t Eriks 700-710
Handen 2 – Stockholms Lvf 711-731
Div 3D
Handen 1 – Svea Ing 1 4 694-714
Salem 3 – Atlas Copco 6 704-714
Katarina 2 – Södertälje 2 ???-???
STOCKHOLMS PISTOLSKYTTEKRETS 2007
Serietabellen efter 3:e matchen
Div 3B
Bromma 1 6 2187
Svea Ing 1 2 4 2171
Handen 3 4 2150
Katarina 4 4 2125
Upplands Väsby 2 0 2096
Div 3C
Stockholms Lvf 6 2185
S:t Eriks 4 2165
Lövsta 1 4 2084
Tyresö 2 2 2114
Handen 2 2 2112
Upplands Väsby 3 0 2085
Div 3D
Svea Ing 1 4 6 2107
Salem 3 4 2054
Atlas Copco 6 2 2102
Södertälje 2 2 1386
Katarina 2 2 1377
Handen 1 0 2004

STOCKHOLMS PISTOLSKYTTEKRETS SERIETÄVLING 2007 Resultat från 5:e matchen
Div 3B
Bromma 1 – Svea Ing 1 2 732-697
Upplands Väsby 2 – Lövsta 2 720-660
Handen 3 – Katarina 4 693-723
Div 3C
Handen 2 – Tyresö 2 710-700
S:t Eriks – Lövsta 1 715-Wo
Stockholms Lvf – Upplands Väsby 3 741-723
Div 3D
Katarina 2 – Salem 3 Wo-718
Atlas Copco 6 – Handen 1 714-671
Södertälje 2 – Svea Ing 1 4 676-718
Serietabellen efter 5:e matchen
Div 3C
Stockholms Lvf 10 3635
S:t Eriks 8 3611
Handen 2 4 3534
Tyresö 2 4 3527
Lövsta 1 4 2773
Upplands Väsby 3 0 3520
Div 3D
Salem 3 8 3481
Svea Ing 1 4 8 3529
Atlas Copco 6 6 3538
Katarina 2 4 2796
Södertälje 2 4 3461
Handen 1 0 3348
Div 3B
Bromma 1 8 3619
Svea Ing 1 2 6 3590
Katarina 4 6 3557
Handen 3 4 3545
Upplands Väsby 2 4 3541
Lövsta 2 2 3410

Krm C fält Kungsängen 29/4
Vapengr. Öppen C
Adam placering 70/146 5,3,4,6,4,6,4,5=37/29
Stefan W. placering 100/146 5,5,6,0,6,3,4,4=33/23

Össebyträffen 6/5 2007 Fält
Vapengrupp A2
Peter N. placering 38/41 3,1,4,3,1,1,3,4=20 träff, 14 figurer, 8 poäng
Vapengrupp C1
Thomas placering 5/10 4,5,5,6,5,4,2,3=34 träff, 19 figurer, 11 poäng
Vapengrupp C2
Sonny placering 15/41 4,6,5,6,5,4,5,5=40 träff, 22 figurer, 26 poäng
Mats placering 21/41 4,5,5,6,5,3,4,6=38 träff, 20 figurer, 23 poäng
Peter N. placering 39/41 3,2,5,4,3,5,4,5=31 träff 18 figurer 15 poäng
Vapengrupp C3
Adam placering 45/48 5,6,6,6,3,5,5,4=40 träff, 19 figurer, 20 poäng

Majtävlingen 12/5 Precision Grimsta
Vapengr. A3
Kjelle placering 16/20 resultat 43,42,43,43,45,44=260
Vapengr. C1
Thomas placering 2/9 resultat 47,44,46,44,45,45=271
Vapengr. C2
Mats placering 5/20 resultat 46,46,45,47,41,47=272 110:-
Janne placering 7/20 resultat 43,46,45,47,45,44=270
Alf placering 13/20 resultat 44,42,43,47,39,47=262
Adam placering 15/20 resultat 44,45,41,41,42,42=255
Birgitta placering 19/20 resultat 40,39,41,42,40,41=243
Vapengr.C3
Mattias placering 5/27 resultat 47,50,48,47,47,47=286 Standardmedalj silver 120:-
Kjelle placering 19/27 resultat 46,47,45,42,46,49=275
Vapengr.VyC
Björn Lj. placering 19/20 resultat 48,43,38,47,34,45=255

Skvalpskottet 27 Maj 2007 Precision Nynäshamn
Vapengr. A3
Kjelle placering 16/18 resultat 260 p 43,39,45,45,41,47
Vapengr. C1
Thomas S. placering 2/12 resultat 269 p 47,42,46,43,45,46 prispengar 130 kr
Vapengr. C2
Adam placering 9/24 resultat 270 p 47,41,48,43,47 44
Janne placering 12/24 resultat 268 p 41,45,46,45,46,45
Mats placering 17/24 resultat 265 p 48,38,47,46,44,42
Affe placering 18/24 resultat 265 p 44,49,41,45,44,42
Vapengr.C3
Mattias Lj. placering 9/22 resultat 279 p 48,45,48,47,43,48 Standardmedalj brons
Kjelle placering 12/22 resultat 277 p 44,48,47,45,45,48 Standardmedalj brons
Vapengr. D2
Birgitta placering 5/8 resultat 258 p 42,39,44,44,45,44
Lagtävling
4/6 Handens PSK(Lag 1) Totalt 808
Mattias 279
Thomas 269
Kjelle 260
6/6 Handens PSK(Lag 2) Totalt803
Adam 270
Janne 268
Affe 265

Kretsmästerskap Precision C Grimsta
Vpgr.ÖC
Thomas S. placering 23/74 323p (45,49,45,43,46,50,45) Standardmedalj Brons
Adam placering 38/74 315p (46,43,48,44,44,44,46)
Kjelle placering 48/74 309p (43,46,44,43,45,45,43)
Mats placering 54/74 303p (40,42,43,42,47,42,47)
Affe placering 60/74 297p (41,44,42,42,47,41,40)
Birgitta placering 62/74 293p (46,43,37,34,43,44,46)

Resultat 50-lappen Precision 17/6 2007
Vapengr. 3A
Kjelle placering 24/24 45,43,37,46,46,43=260p
Vapengr.1C
Thomas S. placering 1/9 43,41,43,47,45,47=266p 130:-
Vapengr.2C
Mats placering 2/15 43,47,45,43,49,45=272p 160:-
Affe placering 7/15 39,44,42,46,44,47=262p
Adam placering 13/15 34,43,38,41,45,43=244p
Janne W placering 14/15 42,40,39,42,37,38=238p
Vapengr.3C
Kjelle placering 24/26 44,46,47,45,46,43=271p
Vapengr.D2C
Birgitta placering 6/6 37,40,42,41,38,41=239p

SM Fält Sunne 5/7-8/7-07
Vapengr. Öppen C
Adam placering 253/435 resultat 4/2,5/5,6/4,4/3,6/4,5/5,5/5,5/2,6/5,6/4=52/39 14p
Vapengr. Öppen B
Adam placering 164/192 resultat 5/3,5/5,3/2,5/2,5/5,5/3,5/5,5/3,3/3,5/3=46/35 12p

Lyckträffen Precision 12/8 Grimsta
Vapengrupp C1
Thomas placering 1/11 Resultat 273p (48,46,44,43,45,47) 160:-
Vapengrupp C2
Alf placering 6/17 Resultat 266p (44,45,43,45,44,45)
Adam placering 9/17 Resultat 262p (48,46,47,42,39,40)
Mats placering 12/17 Resultat 256p (42,43,41,44,42,44)
Birgitta placering 14/17 Resultat 254p (44,40,40,43,43,44)
Vapengrupp C3
Kjelle placering 15/16 Resultat 268p (40,46,45,48,44,45)

Kretsprecision Lövsta 18/8-07
Vapengrupp Öpen C
Kjell placering 9/48 Resultat 48,49,46,47,45,44=279 Standardmedalj Brons
Thomas placering 24/48 Resultat 44,44,46,48,46,45=273
Adam placering 32/48 Resultat 49,44,45,42,45,45=270
Affe placering 39/48 Resultat 38,42,44,47,45,43=259

Hedemorasnabben 25/8 2007
Vpgr.1C
Thomas S. placering 1/1 497p 80:- i prispengar
Vpgr.2C
Adam placering 2/3 539p
Affe placering 3/3 497p
Vpgr.3C
Kjelle placering 3/3 518p

Hedemoraträffen 26/8 2007
Vpgr.1C
Thomas S. placering 1/1 272p 80:- i prispengar
Vpgr.2C
Adam placering 2/4 273p
Affe placering 4/4 234p
Vpgr.3C
Kjelle placering 4/5 264p 160:- i prispengar

Mälarskottet 8/9 Sätra Precision C 2007
Klass 2
Mats placering 11/20 resultat 43,44,44,43,46,45=265p

Hemortens banor 19/5-10/6 Sanda
Klass Vä A1
27/39 Dennis 37,40,38,46,44,35=240
Klass 2 A2
49/61 Peter N. 34,42,38,44,30,31=219
Klass 2 A3
96/274 Peter Lj. 42,43,37,42,46,47=257
194/274 Adam 30,30,38,44,46,45=233
Klass 3 A3
183/207 Kjell E. 41,40,47,39,42,44=253
Klass 2B
167/264 Adam 40,43,39,42,41,45=250
249/264 Peter N. 20,35,35,40,35,37=202
Klass 1S C
12/135 Thomas 46,47,49,45,44,44=275 Standardmedalj Brons
59/135 Stefan W. 45,43,44,38,41,44,255
93/135 Richard 38,42,37,41,41,41=240
Klass 1BD C
8/28 Melissa 36,41,46,41,42,42=248
Klass 2 C
90/801 Peter Lj. 47,48,46,45,49,44=279 Standardmedalj Brons
140/801 Adam 45,49,48,46,44,44=276 Standardmedalj Brons
609/801 Janne W. 41,43,42,38,44,44=252
634/801 Peter N. 39,44,42,44,42,39=250
642/801 Affe 43,37,39,42,45,43=249
692/801 Jörgen 38,38,44,41,43,39=243
Klass 2D C
135/139 Lisbeth 28,40,40,39,29,30=206
Klass 3C
269/341 Kjell E. 45,46,44,47,46,44=272 Standardmedalj Brons
Klass Vy C
249/333 Mats 43,43,41,43,45,42=257
277/333 Björn Lj 32,39,45,48,44,42=250
Klass Vä C
186/234 Dennis B. 42,41,37,43,43,41=247
Klass VäD C
5/9 Birgitta 43,37,43,42,40,45=250

Kretsmästerskap Precision B samt kretsprecisionskjutning Vpgr.A&C 15/9 2007 Södertälje
Vpgr.B
Adam placering 24/36 308p (47,45,46,44,47,43,36)
Vpgr.C
Adam placering 12/33 321p (44,45,44,46,49,45,48)
Thomas placering 14/33 320p (48,42,47,47,49,44,43)
Affe placering 33/33 282p (34,40,40,42,41,44,41)

Tröstträffen fält 23/9 2007
Vapengr.C3
Adam placering 41/45 Resultat 40/24 23p 3 5 6 6 4 6 5 5
Vapengr.C2
Sonny placering 24/40 Resultat 35/21 25p 2 6 4 5 5 3 4 6
Mats placering 28/40 Resultat 34/18 24p 5 5 1 5 3 4 6 5
Peter N. placering 29/40 Resultat 32/20 21p 3 5 5 4 4 2 5 4
Birgitta placering 38/40 Resultat 24/14 11p 2 2 4 4 4 2 5 1
Vapengr.C1
Thomas placering 3/13 Resultat 40/23 29p 3 6 4 6 5 6 4 6 & 120:- i prispengar
Vapengr.R1
Thomas placering 3/4 Resultat 23/14 10p 2 4 3 4 3 5 1 1
Vapengr.R2
Mats placering 10/20 Resultat 35/22 13p 2 4 4 5 4 6 6 4
Sonny placering 11/20 Resultat 35/20 14p 4 5 3 2 6 4 5 6
Peter N. placering 15/20 Resultat 28/20 17p 1 1 4 4 6 3 4 5
Birgitta placering 20/20 Resultat 14/9 8p 0 0 4 2 1 3 2 2
Vapengr.R3
Adam placering 33/37 Resultat 39/22 19p 3 5 5 5 6 4 6 5

Nybörjarskjutning. Precision & Fält Grimsta 29/9 2007
Faddrar med var Affe & Adam .
Den som åkte iväg och tävlade var:
Annika tävlade i klassen B för skyttar utan märke eller med bronsmärke från 2007
Här är hennes resultat:
Precision:
Klass B
Placering 26/39 Annika 222p (36,30,32,45,35,44)
PoängFält:
Klass B
Placering 20/38 Annika 33poäng 21/13 (5/2,5/3,4/1,3/3,4/3) , 10p

Grimstaträffen Precision 30/9 2007

Vapengrupp A3
Kjelle placering 15/23 resultat 266p (44,45,43,46,46,42)

Vapengrupp C1
Thomas placering 1/12 resultat 273p (46,43,46,45,48,45) 180:- i prispengar

Vapengrupp C2
Adam placering 12/30 resultat 266p (46,44,42,44,46,44)
Mats placering 21/30 resultat 256p (43,39,47,40,43,44)
Affe placering 22/30 resultat 255p (45,42,38,42,44,44)
Janne placering 23/30 resultat 255p (42,43,43,43,43,41)

Vapengrupp C3
Kjelle placering 13/23 resultat 277p (46,45,45,48,46,47) standardmedalj i brons

Eggebyträffen i Fält Upplands väsby 7/10 2007
Vpgr.C3
Adam placering 17/21 resultat 33/19 8p (6,5,6,4,3,6,3)

Katarinaträffen i Fält Tullinge 14/10 2007
Vpgr.C3
Adam placering 47/48 resultat 37/19 23p (5,5,6,6,4,2,4,5)
Vpgr.C1
Thomas placering 14/26 resultat 32/19 7p (4,2,4,6,3,5,4,4)
Vpgr.R3
Adam placering 31/34 resultat 30/19 18p (4,1,4,6,2,2,5,6)
Vpgr.R1
Thomas placering 4/4 resultat 21/15 3p (2,1,2,1,1,4,4,6)

Krm Militär snabbmatch Grimsta 28/10
Vapengr. Öppen B
Adam placering 9/12 10sec 43,44,45,44=176 8sec 46,43,34,42=165 6sec 42,45,41,10=138 totalt 479p
Vapengr. Öppen C
Adam placering 8/35 10sec 48,43,46,47=184 8sec 44,45,46,45=180 6sec 45,48,47,45=185 totalt 549p standardmedalj brons


Welcome , today is måndag, 2017-05-08